Uzman desteği şart
Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Büşra Durak, diyet uygulayanlara kalori miktarını aniden düşürmeyin uyarısında bulundu.
Durak, kulaktan dolma uygulanan diyetlerin sağlığı olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek, sağlıklı kilo vermek için uzman desteğinin şart olduğunun altını çizdi.
Sağlıklı yaşam ve formda bir vücut için her yaştaki insanın farklı diyet programları uygulaması gerektiğini belirten Durak, bilinçsiz yapılan diyetlerin risk teşkil ettiğini vurguladı.
Diyet yapmak isteyenlerin kulaktan dolma bilgilere dayanan diyetleri uygulamamaları gerektiğinin altını çizen Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Durak , sağlıklı beslenmenin de önemli  bir program olduğunu kaydetti.
Kalori miktarına dikkat
Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı   Durak, "Kilo vermek için kalori miktarını aniden düşürmek olumsuz etkiler doğurabilir. Birden düşürülen kalori sonrasında bireyler kilo vermeye başlayabilirler fakat daha sonrasında  kas kaybı ve bazal metabolizma hızları yavaşlayacağından dolayı kilo vermeleri duracaktır.  Zayıflamaya çalışan bireyler, alınan kalori miktarını yavaş yavaş azaltmalıdır.  Sağlıklı kilo vermek isteyenlerin mutlaka uzmanlara danışmaları gerekmektedir. Onun dışında ise sağlıklı bilinen besinleri fazla miktarda tüketmemeleri gerekmektedir. Mutlaka ara öğün yapılmalıdır. Ara öğünler hem bazal metabolizmalarının hızlanmasında hem de kan şekeri seviyelerinin dengelenmesinde yardımcı olacaktır" dedi.
Diyet doğru uygulanmalı
Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Durak, hiçbir şey yememenin diyet olarak algılanmasının yanlışlığına değinerek, diyet için düşünce tarzlarının değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.
Durak, “Diyet uygulayanlar bütün besinleri tüketebileceklerini fakat miktarlarına dikkat etmeleri gerektiğini bilmelidirler" diye konuştu.
Sağlıklı yaşam için
Durak, insanların sadece zayıflamak veya kilo almak için diyetisyenlere başvurmaması gerektiğine dikkat çekerek, "Yaşamın her anında hastalıklara karşı korunmak ve daha sağlıklı bir hayat geçirebilmek için beslenme desteği almaları gerekmektedir. Ancak insanlarımız sağlık sorunları yaşamaya başladığında veya artık eskisi gibi hareket kabiliyeti kalmadığında zorunluluk haline gelmiş oluyor" şeklinde konuştu.             ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi