Yozgat Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, Havaların soğumasıyla birlikte kedilerin ısınmak amacıyla araçların kaputuna veya diğer bölümlerine girdiklerini belirterek, vatandaşları daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.
Üşüyen hayvanların ısınmak için yer aradığını belirten Anteplioğlu, üzücü vakalarla karşılaşmamak için araç sahiplerinden motoru çalıştırmadan önce kaputa birkaç kez vurmalarını önerdi.
Vatandaşlara çağrıda bulunan Anteplioğlu, araçları çalıştırmadan önce motor kısmında ses çıkarmanın, kaput ve diğer kaporta kısımlarına vurarak kontrol ettikten sonra araçları çalıştırmanın, kediler açısından üzücü bir durumla karşılaşmamak için önemli olduğunu aktardı.
Anteplioğlu, “Havanın soğuk olduğu dönemlerde arabaların motorlarına özellikle kedi gibi küçük boylu hayvanlarda motorların içerisine girebiliyor ve bazen çok talihsiz kazalarda gelişebiliyor. Üzücü durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle aracı çalıştırmadan önce özelikle aracın kaputuna vurmamız veya aracı çalıştırıp direk hareket etmekten ziyade biraz beklememiz daha doğru bir durum. Çünkü motorun sesini duyan hayvan oradan uzaklaşacağı için o hayvanın uzaklaşmasını beklememiz muhtemel bir kazayı önlemiş olacaktır. Burada önemli olan konu, bu dünya insanların olduğu kadar diğer yabandaki ve sokaktaki hayvanlarında dünyası ve burada iç içe yaşadığımızı bilmek ve ona göre hareket etmek gerekiyor” dedi.
                             SALİH AKGÜL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi