Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yozgat İl Müdürü Adnan Ünal, kayıt dışı istihdamın hem işverene hem çalışana olumsuz etkilerinin olduğunu söyledi.
SGK İl Müdürü Adnan Ünal,  Bilgilendirme ve Rehberlik Faaliyetleri kapsamında gazetemizi ziyaret etti. SGK İl Müdür Yardımcısı Yunus Demir’in de bulunduğu ziyarette, Gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çetin Mermertaş ile bir süre sohbet eden Ünal, kurum faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
Yozgat’ta Bilgilendirme ve Rehberlik Faaliyetlerine başladıklarının altını çizen Ünal, kayıt dışı istihdamın önüne geçeceklerini aktardı. 
Ünal,  işverenlere, çalışanlara sosyal güvenliğin önemi, kayıt dışı istihdamın olumsuz sonuçları, sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri, uygulanmakta olan sigorta primi teşvikleri gibi konulara ilişkin bilgilendirme yaptıklarının altını çizen Ünal, Kayıt dışı çalışan işçinin emeklilik hakkının olmadığına dikkat çekti. Ünal, "Kayıt dışı çalışanların hayatlarını kaybetmeleri durumunda eş ve çocuklarının ölüm aylığı hakkı bulunmayacaktır. Ayrıca kayıt dışı çalıştırmanın işverenler üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Kayıt dışı istihdama yönelik yapılacak denetim ve tespitler sonucunda işverenlere yüksek tutarda idari para cezası uygulanabileceği gibi, iş yerlerinin yararlandıkları sigorta prim teşviklerinin de iptal edilme tehlikesi vardır" dedi. 
SGK İl Müdürü Ünal, kayıt dışı istihdama yönelik yaptığı açıklamada sigortasız çalışma ve çalıştırılmanın oluşturduğu hak kaybına dikkat çekti. Kayıt dışı istihdamın önüne geçmek adına işverenlere verilen teşvikleri dile getiren Ünal, işverenlerin çalışanlarını sigortasız olarak çalıştırma hakları olmadığı gibi çalışan kişilerin de sigortasız çalışmak veya sigortasız çalışmayı istemek gibi bir haklarının da söz konusu olmadığına kaydetti.                    
                                 SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi