Yozgat’ta  kış sezonunun başlamasıyla kiralık daire fiyatlarında  düşüş yaşanmaya başlandı. Boş duran kiralık dairelerine kış sezonunda aidat ve yakıt gideri ödemek istemeyen ev sahipleri, fiyatlarda indirim yaparak bir an önce kiraya vermek istiyor.
TURYAP Emlak Danışmanı Samed Yılmaz, kentte konut kira ücretlerinde yüzde 10-15 arasında bir düşüş olduğunu belirterek, konuk satışlarının da yüzde 75 oranında azaldığını kaydetti.
Yılmaz, "Aidatların ödenmesine artı olarak yakıt giderlerinin de eklenmesinden dolayı, kiraya verilemeyen daireler mal sahipleri tarafından indirime gidilerek vatandaşların kullanımına sunuldu" dedi.
Yılmaz, ev kiralarının artışı yönündeki söylentilerin gerçeği yansıtmadığına dikkat çekti. Özellikle Ekim-Mart ayları arasının ölü sezon olarak değerlendirildiğini ifade eden Yılmaz, kiralık ev isteyenlerin bu dönemi tercih ederek daha uygun ev kiralayabileceklerine dikkat çekti. Yılmaz, “Bu mevsimde kira artışı yok çünkü sezonu değil. Artık kış sezonuna girdik herkes kiralayacağı yeri kiraladı. Kiralarda düşüşler bile mevcut. Bugün itibariyle bırakın artmayı düşüler yaşanıyor çünkü ev sahipleri evleri boş kalmasın diye ucuza kira veriyorlar” şeklinde konuştu. 
Yozgat’ta dövizle kiralanmış bir yerin olmadığını dile getiren Yılmaz, dövizden etkilenmediklerini belirtti. Yılmaz, kışın kiraların ucuzlamasının nedeni ise şu şekilde açıkladı: “Kışın yakıt fiyatlarının da olmasından dolayı vatandaşlar kiraları biraz daha aşağıya çekerek veriyorlar. Evler boş kalmasın diye. Ekim-mart arasındaki ölü sezonda kiralayacağınız ev fiyatı, bahar ve yaz aylarına göre çok daha hesaplı olabilir. Bu sezonda gerçekten ihtiyaçtan kiralık olan evleri bulabilir, hem de fazla rekabet olmadığı için indirim şansınızı zorlayabilirsiniz. Geçen sene ile bugünkü kiralar arasında bir miktar yükselişler var ama o sezonunda vardır. Şu anda yükseliş yok. Atamaların olduğu zaman, öğrencilerin okullara kayıt yaptıracağı zaman darlık yaşanmıştı ama şu anda kiralık ev bulmakta hiçbir problem yok. Kiralık ev tutacak vatandaşlar için en uygun zaman bu zamanlar. Yaz sezonundan daha uygun fiyatlara ev tutabilirler. “
Yılmaz, "Konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre, bu ay 70-75 oranında gerileme yaşanıyor. Kredi faizlerinin çok yüksek olmasından dolayı kredili konut satışları şuanda yok denilecek kadar azaldı diye konuştu.
                         HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi