Yozgat’ta kış ortasında bahar havası yaşandı. Güzel havayı gören vatandaşlar, park ve bahçelerde güneşin tadını çıkardı.
Ülke genelinde devam eden soğuk hava, kar ve sis hayatı olumsuz etkilerken Yozgat’ta sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıktı.  Kış ortasında adeta baharı yaşayan vatandaşlar park ve bahçelere akın etti. 2024 yılının ilk gününde güneşli bir hava yaşanırken, vatandaşlar sokaklara akın etti.  Tüm Türkiye genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı, kışı çetin geçen illerden biri olan Yozgat’ta aynı gün iki mevsim bir arada yaşanıyor. Uzun yıllardan bu yana ocak ayında ilk kez uzun süredir kar yağışı almayan kentte, öğle saatlerinde hava sıcaklığı 10 dereceye kadar yükselmeye başladı. Bunu fırsata çeviren vatandaşlar kent merkezinde yoğunluk oluşturdu. 
Kentin işlek caddelerinde insan yoğunluğu yaşanırken, parklarda da bazıları güneşin ve sıcak havanın tadını çıkardı. Vatandaşlar, ocak ayında ilk kez böyle hava ile karşılaştıklarını, bu durumun kendilerini memnun ettiğini ancak kar ve yağmur yağışının olmamasının da kuraklık sorununa yol açabileceği için endişe yaşadıklarını söyledi. 
MEVSİMLERDE ŞAŞIRDI Meteoroloji uzmanlarının Türkiye’nin zaman zaman yağışlı havaların etkisi altına girdiğini, ancak yoğun bir yağış kaydedilmediğini dile getirerek, önümüzdeki hafta boyunca da yağış beklemediklerini dile getirdiler. Türkiye genelinde olduğu gibi, Yozgat’ta da mevsim normallerinin dışına çıkıldığını kaydeden Meteoroloji yetkilileri, “Uzun yıllar ortalamasına bakıldığında, bölgenin diğer illeri gibi Yozgat’ta da hem yağış, hem de sıcaklık verileri bakımından sıra dışı bir durum yaşanıyor. Yağış miktarı çok düşük kaldığı gibi, sıcaklıklar ise mevsim normallerinin çok üzerinde seyrediyor” ifadelerini kullandılar.
Öte yandan Meteoroloji verilerine göre yeni yılın ilk gününden itibaren sıcaklıkların düşeceği tahmin ediliyor.
                            SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi