Kitap kurdu yarışması
TÜGVA Yozgat İl Temsilcisi Ubeydullah Şahan, Ortaokullu gençlere kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı hedeflediklerini söyledi.
Şahan, “Türkiye Gençlik Vakfı Ortaokul Koordinatörlüğü himayesinde gerçekleştirilecek  ‘Türkiye’nin Kitap Kurtları’ yarışmasının  start verdiklerini söyledi. Şahan, başvuruların 18 Mart 2024 tarihine kadar yapılabileceğine dikkat çekerek, sınavların 28 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirileceğini dile getirdi.
TÜGVA tarafından hayata geçirilen “Kitap Kurdu” projesi kapsamında 81 ilde 5, 6, 7 ve 8. Sınıflarda okuyan ortaokul öğrencileri arasında kitap okuma yarışma sının düzenlediğini dile getiren Şahan, ‘Türkiye’nin Kitap Kurtları Yarışıyor’ isimli yarışmanın başvurularının alınmaya başlandığını kaydetti.
Yarışma kapsamında ortaokul düzeyinde çocukların belirlenen kitapları okuyacaklarının altını çizen Şahan, “Çocuklar okudukları kitaplardan bir yarışmaya tabi tutulacaklar, yarışma sonunda dereceye girenler büyük ödüllerin sahibi olacaklar. Biz bu projeyi çok önemsiyoruz. Bu sebeple okul okul, sınıf sınıf gezerek projemizi herkese ulaştırmanın gayreti içerisindeyiz” dedi.
Okuyan, sorgulayan gençlik
Şahan, milli ve manevi hassasiyetlere sahip, bilgiye, bilime ve ilme ulaşmayı hedefleyen entelektüel bir bir gençlik hayal ettiklerine vurgu yaptı. Şahan, yarışmaya yoğun katılım beklediklerinin altını çizerek,   “Kitap Kurdu yarışması ile öğrenci kardeşlerimizin kitap okuma alışkanlıklarını artırırken aynı zamanda bunu bir yarışma halinde sunmaya çalışıyoruz. Genel Merkezimiz ülkemiz genelindeki Ortaokul öğrencilerimizi bu etkinlikle bir araya getiriyor. Okuyan, sorgulayan ve geleceğe umutla bakan bir nesil için durmadan çalışmaya devam ediyoruz.  Yozgat'ta dokunmadık genç kalmasın istiyoruz, bizim Türkiye yüzyılının inşası ve ihyasında sorumluluklarımız var. Yapacağımız çok fazla projemiz, etkinliğimiz var. Yönetimi devralmamızın üzerinden kısa süre geçmesine karşın çok büyük bir teveccüh ile karşı karşıyayız. Bu da bizi daha çok heyecanlandırıyor" ifadelerini kullandı.
Okunacak kitaplar
Ortaokul öğrencileri için şu kitaplar belirlendi: 5. ve 6. sınıflar için; İlk Namaz, Denizler Altında 200 bin Fersah, Kızıl Elma Neresi, Tuhaflıklar Asansörü Muhteşem Bilim İnsanları. 
7. ve 8. sınıflar için; İstiklal Marşı’nın Tarihçesi Anlamı ve Yorumu, Emanetdar Ayasofya, Evrendeki Son Hazine, Kudüs’ün İkinci Fatihi Selahaddin Eyyübi.
Yarışma ya katılmak isteyen öğrenciler, TÜGVA’nın resmi internet sitesini ziyaret ederek, baş vurularını yapabilecek. 
Yarışmada birinciye; Balkan Turu veya Umre, ikinciye Bilgisayar, üçüncüye ise Elektrikli Scooter ödülü verilecek. 
Proje kap samında, Milli Eğitim Bakanlığında görevli uzman ekipler tarafından seçilen kitapları okuyan ortaokul öğrencilerini ve danışman öğretmenleri yapılan derecelendirme sonucunda çeşitli para ödülleri bekliyor. Yarışma Yozgat’ta ki ortaokullarda öğrenim gören tüm öğrencileri kapsıyor.
Şahan hızlı başladı
Türkiye Gençlik Vakfı Yozgat İl Temsilciliği’ne görevine seçilen Ubeydullah Şahan hızlı başladı. Bir süredir faaliyetler konusunda sessiz bir dönem geçiren TÜGVA, Şahan’ın göreve gelmesi ile birlikte aktif bir dönem yaşamaya başladı.
İl Temsilcisi Ubeydullah Şahan liderliğinde kolları sıvayan yönetim "Yozgat'ta Ulaşamadığımız Kimse Kalmayacak" mottosuyla çalışmalarını büyük bir özveri ile sürdürüyor. 
İl Temsilcisi Şahan, "Türkiye Gençlik Vakfı Genel Merkezimizin bana tevdi ettiği bu göreve layık olabilmek adına Bismillah dedik. Her biri birbirinden heyecanlı, her birbiri bu memleketin öz evlatları yol arkadaşlarımızla Genel Kurulumuzu büyük bir coşku ile tamamladık. Bu süreçte özellikle Belediye Başkanımızla, Valimizle, Kurum Müdürlerimizle, Rektör hocamızla, STK temsilcilerimizle sürekli temas halindeydik. Sağ olsunlar bizlere bu süreçte büyük destekleri oldu. Genel kurulumuzun akabinde Eğitim Koordinatörlüğümüzce her hafta cumartesi günleri beyefendilere yönelik düzenlenen Velhasıl Sohbetleri ‘ne başladık. Kadın ve Aile Koordinatörlüğümüz hanım kardeşlerimizle pazartesi günleri Kur’an Okulu, Perşembe günleri Muhabbet Meclisi programlarında bir araya geliyorlar. Filistin konusu özellikle hassasiyet gösterdiğimiz bir konu. Her fırsatta gerek dua programlarıyla gerek sabah namazı buluşmalarıyla gerekse de meydanlarda Filistin’e yapılan zulmün sesi olmaya gayret ediyoruz. Her bir program çok özel ve çok güzel geri dönüşler alıyoruz” diye konuştu.
                     ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi