Festivalin açılışına Vali Mehmet Ali Özkan, il müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler büyük ilgi gösterdi.
Şehitler Fen Lisesi tarafından sahnelenen "Bir Tatlı Kaşığı Çamur" isimli tiyatro oyunuyla başlayan festival, renkli ve keyifli anlara ev sahipliği yaptı.
"Bir Tatlı Kaşığı Çamur" isimli tiyatro  hakkında bilgi veren Şehitler Fen Lisesi Türk Dil ve Edebiyat Öğretmeni Alper Yeşil “ Evet oyunumuzun ismi bir tatlı kaşığı Çamur oyunda toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin vurgulandığı bir ana tema üzerine aslında duruluyor şu anda oyun çok güncel İstanbul'da ve Ankara'daki çeşitli resmi ve gayriresmi tiyatrolarda oyun oynanıyor biz bazı bölümlerine lise müsameresi uygun olacak şekilde bölüm ledik bazı yerleri kestik oyunumuzu bugün sergiledik burada en güncel konulardan birisi olan çocuk gelin konusunu aslında işledik kadının toplumdaki yeri kadınların birbirinin tarafını tutmamasından kaynaklı oldukları zülüm ve erkeklerin biraz da hoyratlığı maalesef biz burada bir kadın bilincine aslında oluşturmak için bu oyunu sergilemeyi tercih ettik çünkü biz bunu şu an bu genç nesillere bunu aşılamazsak yarın öbür gün bunlar anne baba oldukları zaman belki de kendi hallerinde gördükleri bu şiddeti veya bazı travmaları kendi ailelerine de belki yansıtacaklar en azından bugün bir farkındalık oluştursun diye aslında bu oyunu sergilemeyi tercih ettik biliyoruz biraz riskli bir oyun biliyoruz toplumun bant tellerine basan bir oyun ama Yozgat şehitler fen lisesi her zaman öncülerin okulu olmuştur biz de bu anlamda burada asla bir ilki gerçekleşiyoruz umarız bundan sonraki okulların da yayınladığı veya izleyeceğimiz oyunlar bu şekilde toplumsal sorunlara değen oyunlar olur buna gerçekte ihtiyacımız var Yozgat bu anlamda bugün bu etkinliğe misafirlik ederek biz aslında çok büyük bir ilçe imza atıyor ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
Açılış konuşması yapan Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak” Liseler Arası Tiyatro Festivaline hepiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Tiyatro, tüm sanat dallarını içinde barındırır. Başta dilimiz Türkçenin zenginliklerinin farkına varılıp, doğru kullanılması, resim ve müzik, olmak üzere, birçok alanda öğrencinin kendisini ifade etmesine olanak sağlar. Farklı alanlarda sorumluluk alan öğrenci, hem grubu oluşturan, hem de yönlendireni olarak gerçek anlamda demokratik bir çalışma ortamının parçası olur.
Kendilerine bakma, kendi kendilerini yargılamalarına ve değerlendirmelerine yardım eder. Bu bağlamda, okullarda, tiyatronun önemi ve yararları, gün geçtikçe daha çok fark edilmeye başlanması biz eğitimciler için oldukça sevindiricidir.
Cumhuriyetimizin Kurucusu gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de  dile getirdiği üzere “Sanatsız kalan bir milletin , hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”
 Bir sosyal etkinlik olarak yaptığımız tiyatro çalışmaları, öğrencilerimizin her birine, sorumluluk alma ve sorumluluk verme, grup içinde kendini doğru ifade edebilme, başkalarını dinleme, çevresinde olanlara karşı duyarlılık kazanma, empati kurabilme gibi özelliklerle öğrencinin kişisel gelişimine önemli ölçülerde katkıda bulunur. Böylece, grupla çalışmanın verdiği disiplin anlayışı öğrencinin günlük yaşamına da yansıyarak derslerdeki başarı grafiğinin yükselmesini sağlar.
Öğrencilerimize yönelik yapılan bu sanatsal etkinlikler Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından da ortaya konulan Türkiye Yüz Yılı Maarif Modelinde; Ahlaklı, erdemli, milleti ve insanlık için iyi, doğru, faydalı ve güzel olanı yapmayı ideal edinmiş, eleştirel düşünebilen, sorgulayan, araştıran, mesuliyet ve ülkü sahibi, yalnızca medeniyete uyum sağlayan değil, etkin olarak medeniyet kurucusu ve geliştiricisi bilge nesilleri yetiştirmeye hizmet etmektedir.
Bu etkinlik çerçevesinde hedefimiz; Liseler arasında başlattığımız bu festivali ilkokul ve ortaokul seviyelerimizde de yaygınlaştırmak olacaktır.
Yayınladığımız takvim doğrultusunda bugün başlattığımız bu tiyatro etkinliğimiz 30 mayısa kadar okullarımız tarafından hazırlanan farklı gösterilerle devam edecektir.” Şeklinde konuştu.
Şimdiden sahne alacak öğrencilerimize başarılar diler bu güzel festivale emek veren herkese ve eğitim alanında yapılan her çalışmada bizlere sağlamış oluğu desteklerden dolayı Sayın Valimize eğitim camiamız adına teşekkür eder tüm katılımcılarımıza iyi seyirler dilerim.“ şeklinde konuştu. Haber Merkezi 
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi