Dünyaca ünlü ekonomi dergisi Forbes, “Türkiye’nin en yaşanabilir şehirleri” üzerine yaptığı araştırmanın listesini yayınladı. 94 başlıkta hazırlanan liste, 'Yaşamak ve çalışmak için en iyi şehirler' en düşük puandan yükseğe doğru sıralandı. Derginin yaptığı yaşanabilir kentler araştırmasında şehirleri yaşanabilirlik, yenilikçilik, hizmetlere erişilebilirlik, üretim potansiyeli, ticaret becerisi verilerine göre sıraladı. 
Yozgat’ın, Genel Endeks Puanı 34,28 olurken,  81 il arasında 73’üncü sırada yer aldı. Yozgat, Doğu ve Güneydoğu illeri arasına girmesi dikkat çekti. 'Yaşamak ve çalışmak için en iyi şehirler' en düşük puandan yükseğe doğru sıralanırken İstanbul ilk sırada, Muş ise son sırada yer aldı.
Finans, endüstri, yatırım ve pazarlama ağırlıklı konular içeren dünyaca ünlü Forbes dergisi, Türkiye'nin en yaşanabilir kentlerini yayınladı. İstanbul, Ankara, İzmir, Tekirdağ, Kocaeli, Antalya,  Yalova, Bursa, Eskişehir, Trabzon yaşanabilir ilk 10 kent arasında girdi. 
Muş, Şırnak, Hakkari, Siirt, Bitlis, Ağrı,  Iğdır, Ardahan, Yozgat, Van ise yaşanabilir kentler sıralamasında son 10 içerisinde yer aldı.
Forbes’in araştırması, şehirlerin yaşanabilirlik, yenilikçilik, hizmetlere erişilebilirlik, üretim potansiyeli ve ticaret becerisi gibi beş ana faktöre göre değerlendirildi.
Forbes'in araştırması, Türkiye'nin şehirlerinin yaşanabilirlik açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. Şehirlerin bu potansiyeli daha da geliştirmek için altyapı yatırımlarına ve nitelikli insan kaynağına yatırım yapması gerekiyor.
                     HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi