Yozgat Belediyesi ile İl Müftülüğü işbirliğiyle Çarşamba Söyleşileri devam ediyor. Yozgat İl Müftü Yardımcısı Aybala Tuğba Uzuner’in konuşmacı olarak katıldığı söyleşi Yozgat Belediyesi Eğitim ve Kültür Merkezi’nde  (Tarihi Askerlik Şubesi) gerçekleştirildi.
Müftü Yardımcısı Uzuner katılımcılara ‘Regaib Kandili’ konulu sohbet verdi. 
Müminler için bütün zamanların kıymetli olduğunun altını çizen Uzuner, Allah'ın rızasını kazanmak gayesiyle kulluk şuuru içerisinde yaşanması gerektiğine vurgu yaptı.
Uzuner, “mübarek gün ve geceler, yaratılış gayemizi idrak ederek yaratan ve yaratılanlarla münasebetlerimizi ve yaşadığımız hayatı muhasebe etmemiz için çok kıymetli fırsatlardır.” ifadelerini kullandı.
Regaib kelimesinin anlam kökenine indiğimizde karşımıza çok derin bir mana çıktığını da kaydeden İl Müftü Yardımcısı Uzuner, “Regaip; kelime olarak herhangi bir şeyi istemek, arzulamak ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. Burada önemli olan nokta ‘bir şeyi sadece istememizin yeterli olmayacağıdır. İsteğimizin gerçekleşmesi için çabalamamız, çok çalışmamız ve üstün gayret göstermemiz gerekmektedir” şeklinde konuştu.
Müftü Yardımcısı Uzuner, "Yüce Allah'ın insanlara rahmetini, bağışlamasını çokça ihsan ettiği, her yıl manevi bir arınma mevsimi olarak bizlere gelen mübarek üç aylara bir kez daha kavuşmanın sevinç, huzur ve mutluluğunu yaşayacağız. Üç ayların ilki Recep ayına girdik. 11 Ocak 2024 Perşembe gününü Cumaya bağlayan gece (bugün) de Regaib kandilini idrak etmiş olacağız. Müminler için bütün günler ve aylar, Allah'ı hoşnut etmek ve rızasını kazanmak amacıyla ve kulluk bilinciyle geçirilir. Bununla birlikte üç aylar olarak bilinen kutlu zaman dilimi, manevi coşkuyu daha yoğun yaşayacağımız, günahlarla sarsılan ruh dünyamızı ve kalbimizi yeniden imar edeceğimiz, nefis muhasebesi yapacağımız, rahmet, mağfiret ve arınma mevsimidir" dedi.
"Affedici olalım, affetmeyi öğretelim" diyen Müftü Yardımcısı Uzuner sohbetine şöyle devam etti:
 "Arzu, istek, emel, anlamlarına gelen Regaib, geleceğe, istikbale yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkanı veren, her türlü rağbet ve regaibimizi Rabbimize yöneltmemiz gerektiğini hatırlatan mübarek bir gecedir. Arzularına gem vuramayan, isteklerini dizginleyemeyen, hırslarını terbiye edemeyen, güç, servet ve şehvet tutkusunun önüne bir türlü geçemeyen günümüz insanı için Regaib gecesi, tüm yapıp etmelerinde ne kadar Allah'ın rızasını aradığını sorgulaması açısından büyük bir fırsattır. Her şeye rağmen bir umut adası olmaya devam eden ülkemizde de milletçe yaşadığımız sorunlarımızı aşabilmek için kin ve nefret yerine adalet ve merhameti; düşmanlık ve husumet yerine dostluk ve kardeşliği; ayrılık ve gayrılık yerine birlik ve beraberliği güçlendirmek hayati derecede öneme sahiptir. Bunun için affetmeyi, özür dilemeyi, hataları unutmayı, kötülüğü iyilikle savmayı, iyiliğin anahtarı kötülüğün kilidi olmayı amaç edinelim. İşte Regaib gecesi, zamanın ve mekanın hakkımızda şahitlik yapacağı adalet ve hesap günü geldiğinde hesabını verebileceğimiz bir maziye imza atmak, bizden sonraki nesillere hayırla yad edileceğimiz iyi bir gelecek ve yaşanabilir güzel bir dünya bırakmak için muhasebe vaktidir. Gelin hep birlikte gücümüz yettiğince kötülükleri bertaraf edelim. 
Her türlü ırkçılığın ve ayrımcılığın önüne geçelim. Barış, huzur ve mutluluk içinde yaşayabilmek için hak, hukuk, adalet, merhamet, erdem ve faziletleri hayatımıza hakim kılalım. Affedici olalım, affetmeyi öğretelim, tevazu gösterelim, birbirimize sahip çıkalım ve iyiliği yeryüzüne egemen kılalım."                         HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi