İçinde ayların en hayırlısı Ramazan, bin aydan hayırlı Kadir Gecesini bulunduran üç aylar başladı. Regaip Gecesinin idrakiyle ihya edilecek olan 3 aylar, 9 Nisan Salı günü tamamlanacak. 
Müslümanlar 10 – 12 Nisan arasında Ramazan bayramı coşkusu yaşayacak.
Receb ayı, İslam alemi tarafından bu yıl da ibadetlerle karşılandı. 
GÖNÜLLER AYDINLANACAK
Müminlerin sonsuz bir manevi haz içinde yaşayacağı Üç Aylar mübarek geceleriyle de gönülleri aydınlatacak.  6 Şubat Salı günü Mirac Kandilinde dualarını buluşturacak olan müminler 24 Şubat Cumartesi gecesi Berat kandilinde af ve mağfiret niyazında bulunacak.
MANEVİYAT MEVSİMİ 
Müslüman halkı tarafından “Üç Aylar” olarak isimlendirilen, yeni bir manevi mevsime girmiş bulunuyoruz. Bu üç aya dinimizde son derece önem verilir; Müslümanlar adeta bu ayları iple çeker ve bu ayları değerlendirmek için azami gayret gösterirler. 
“Mübarek üç aylar” diye bilinen aylar bu şekilde hiçbir kaynakta yer almamasına rağmen Müslüman toplumlarda özel bir yeri vardır. Şüphesiz bu durum “onbir ayın sultanı” diye anılan Ramazan Ayı’nın çekim kuvvetinden dolayıdır. İslami-Hicri takvimin 7. ve 8. ayları olan Recep ve Şaban”ın diğer aylar arasında fonksiyonları Ramazan’dan önce gelmeleri ve böylece hazırlık dönemi olmaları hasebiyledir.
RAMAZAN İKLİMİ
İslam Dünyası 11 Mart Pazartesi günü Ramazan ayı iklimine girecek.  5 Nisan Cuma günü gecesi bin aydan hayırlı Kadir Gecesini idrak edecek olan müminler 9 Nisan Salı günü Arefe yapacak, 10 Nisan Çarşamba günü de Bayrama erişecek.
Yozgat, 3 aylarla birlikte maneviyat mevsimini paylaşacak. Yozgat’ın yiğitleri maddi olduğu gibi manevi kayıtta da yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma mertebesine erişecek, gönüller, dualar ve niyazlar birleşecek.
FIRSAT GÜNLERİ
Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden Mübarek Üç Aylar’ın dini duygu ve heyecanın yoğun bir şekilde yaşandığı manevi bir mevsim olduğunu dile getirdi.
Salih kullardan olmak için gayret sarf etme fırsatının daha çok bulunduğu bir döneme girildiğini kaydeden Gülden, “Tevbe ve istiğfarda bulunma, nefis muhasebesi yapma, ruhu günahlardan arındırarak yenilenme dönemine girdik. Müslümanlar olarak her yıl, içtenlikle yaptığımız dualar ve samimi tövbelerle ihya ederek ruhen ve bedenen huzur bulduğumuz Regâib gecesi, bizlere, tüm rağbetimizi Rabbimize yöneltmemiz, bugüne ve geleceğe dair, duygu, düşünce, tutku ve isteklerimizi bu eksende gözden geçirmemiz gerektiğini hatırlatmaktadır” dedi.                         
                                  SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi