İlim Yayma Cemiyeti (İYC) Yozgat Şubesi “Bilgiyi Marifete Dönüştüren Proje” sloganıyla, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında ortaokul öğrencilerine yönelik olarak “Marifet Okulu” devam ediyor.
İlim Yayma Cemiyeti marifet okulu projesiyle, öğrencilerin kişisel gelişimine  önemli katkıların sağlıyor. Marifet okulu gençlerin yaparak, yaşayarak ve keyifli bir şekilde öğrenmesine imkan sunuyor. 
Öğrencilerine Kur’an-ı Kerim, ilmi hal değerler eğitimi, adab-ı muaşeret dersleri ve el sanatları gibi dersler veren okul sosyal ve kültürel faaliyetlerde gerçekleştiriyor.
Hafta sonu düzenlenen Marifet Okulu’nda kızlar ve erkekler olmak iki ayrı grupta öğrenciler okula katılıyor. Öğrenciler okulda birlikte kahvaltı yaptıktan sonra düzenlenen farklı etkinliklerde yer alıyor. Koordinatör Öğretmen Fettah Tekdurak nezaretinde öğrenciler, kitap okumanın yanı sıra geliştirici oyunlar oynuyor. 
Ortaokul düzeyindeki gençlere düzenlenen Marifet Okulunda 11-14 yaş arasındaki gençler, 8 -12 kişilik gruplar halinde eğitim alıyor. 
İYC Yozgat Şube Başkanı Nurullah Nurdoğan, Cemiyet olarak amaçlarının Türkiye'nin en temel ihtiyacı olan milli ve manevi değerlerine bağlı, kaliteli bir eğitimle donatılmış, ilim ve irfan sahibi yeni nesiller yetiştirmek olduğunu söyledi. 
Nurdoğan,  5,6,7, 9, 10 ve 11’inci  sınıf çocuklara yönelik hafta sonu düzenlenen Marifet Okulu programına ilginin yoğun olduğunu dile getirdi.
Nurdoğan, Marifet Okulu’na yoğun ilginin olduğuna değinerek, geleceğe en büyük yatırımı gençlerin eğitimi ve yetiştirilmesi olarak gördüklerini ve bu minvalde çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Nurdoğan, “Marifet okulu ile gençlerin ahlaki, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunuyoruz. Gençlere ailelerinde desteklediği bir arkadaş çevresi oluşturarak onlarla birlikte eğitim imkânı sağlanıyor. Gençlere ahlak ve ilmihal alanlarında temel dinî bilgileri hatırlatılarak, gençlerin önce kendi aralarında, sonra da diğer grup öğrencileriyle bir araya gelmelerini, birlikte hareket edebilmelerini sağlamak ve böylece aralarında birlik, beraberlik ve kardeşlik bağları tesis ediliyor. Kişinin, görev alan, aldığı görevi yerine getiren, sorumluluk sahibi bir birey olması sağlanıyor. Kişiye duygu ve düşüncelerini ifade edebilme kabiliyeti kazandırılıyor. Gençlerin ilgi ve kabiliyetlerini geliştirmelerine yardımcı olacak imkân ve etkinlikler sunuluyor” dedi. 
Nurdoğan gençlere değerler eğitimi, motivasyon uygulamaları, spor, drama, kültür, sanat etkinlikleri, sosyal sorumluluk çalışmaları, gezi, kamplar ve eğitsel oyunlar düzenlendiğini belirtti.
İYC Şube Başkanı Nurdoğan, Marifet Okulu’nun her hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri 09.00-13.00 saatleri arasında gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.
                ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi