Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef,  Yozgat’ın ekonomik potansiyelini ortaya çıkarmak, iş insanlarının Yozgat’a yatırım yapmalarının önünü açmak, istihdamı artırmak ve başka şehirlere göçü önlemenin öncelikleri olduğunu belirterek, ihtisas organize sanayi bölgelerinin kurulmasını istediklerini söyledi.
MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef,  2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2022 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifinin KOSGEP, Türk Standartları Enstitüsü ve Türk Patent ve Marka Kurumu bütçeleri üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına TBMM’de konuşma yaptı.
Milletvekili Sedef,  konuşmasında Yozgat’ın sorun ve beklentilerini aktardı.   Yozgat’ın yüksek hızlı tren, yeni okul binaları, şehir hastanesi, sağlık merkezleri, bölünmüş yollar, hava limanı, toplu konutlar, modern spor tesisleri, tarımsal ve hayvansal destekler gibi önemli yatırımlar aldığına değinen Milletvekili Sedef,  Yozgat’ın bu projeleri hak ettiğini  ve yeterli görmediklerini dile getirdi.
Cumhur İttifakı olarak Yozgat’a sağlanan her yatırımın öncüsü ve takipçisi olduklarının altını çizen Milletvekili Sedef, vatandaşların  talep, istek ve beklentileri genel kurul gündemine taşıdı.
6. BÖLGE
Milletvekili Sedef, Yozgat yüzölçümü itibariyle Türkiye’nin 14’üncü büyük şehri olduğuna vurgu yaptı. Milletvekili Sedef, Yozgat’ın yatırım yapmaya oldukça müsait olduğunu kaydetti,
Milletvekili Sedef, “Demir yollarımız var, limanlara yakınız, önümüzdeki süreçte havaalanımız da yapılacak. Bu fırsat ortamını değerlendirmek üzere yatırım yapmayı düşünen iş insanlarımızı Yozgat’ımıza davet ediyoruz. Yozgat yatırımcılarımızı beklemektedir. Yozgat bürokrasisi de iş insanlarımızın tüm işlerini kolaylaştırmaya taliptir. Bu kapsamda Yozgatlı hemşerilerimiz Teşvikte 6. Bölgenin avantajlarından yararlanmak istemektedir” dedi.
YHT İSTASYONLARI
Milletvekili Sedef, modern ulaşım ağlarının bir parçası olan Sivas – Yozgat – Ankara Yüksek Hızlı Tren hattı bu yılın başında vatandaşların kullanımına açıldığını hatırlatarak,  yapımları devam eden Yerköy, Sorgun ve Akdağmadeni istasyonları henüz hizmete açılamadığını ifade etti.
Yerköy, Sorgun ve Akdağmadeni’nde vatandaşlara hizmet verecek olan istasyonlardaki eksikliklerin biran evvel tamamlanması ve bu istasyonların hemşerilerimizin hizmetine açılmasını beklediklerini aktardı.
İHTİSAS OSB
Milletvekili Sedef, Yozgat’ın Türkiye’nin önemli tarım bölgeleri arasında bulunduğunu belirterek, Orman Ürünlerine Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi  ve Hayvancılığa Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması talebini yineledi.
Milletvekili Sedef, “Ülkemizin 27 ilinde bitkisel ve hayvansal üretim konulu Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projeleri yürütülmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığımızın vermiş olduğu desteklerle üretim teşvik edilmekte, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle de büyüyen Türkiye’nin önü açılmaktadır.  
TÜİK 2022 Temel İşgücü Göstergelerine göre Yozgatlı hemşerilerimiz  %53 buçuk ile Hizmet sektöründe, %26,10 ile Sanayi sektöründe, %20,40 oranında ise Tarım sektöründe geçimlerini sağlamaktadır. Bu kapsamda Orman faaliyetinin yoğun olarak yapıldığı Yozgat Akdağmadeni ilçemizde Orman ürünlerine dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi talebimizi dile getirmek istiyorum.
Sarıkaya, Yerköy, Sorgun ve Saraykent ilçelerimizde oldukça elverişli termal kaynaklara sahibiz. Bu ilçelerimizde de Seracılık, Meyvecilik, Fidancılık, Çiçekçilik ve tohumculuk faaliyetleri kolaylıkla yürütülebilir. Yozgat Merkez ilçemizde ise Besi ve Süt Sığırcılığı, Koyun ve Keçi yetiştiriciliği yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Yozgat Merkez ilçemizde de Hayvancılığa dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmasını beklemekteyiz” diye konuştu.
SULAMA YATIRIMLARI
Milletvekili Sedef, konuşmasında gölet ve baraj yatırımlarına değindi. Milletvekili Sedef, konuşmasında şunları kaydetti.
“Tarımın kaynağı toprak ve sudur. Yozgat’ımızın toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi için Tarım Bakanlığımız tarafından altyapıların geliştirilmesi amaçlanmakta, önemli yatırımlar yapılmaktadır. 
Bu kapsamda çalışmaları devam eden Yerköy İnandık Barajı, Boğazlıyan Uzunlu Barajı, Aydıncık Kösrelik Göleti, Sorgun Gevrek ve Eymir Göletleri, Akdağmadeni Bahçecik Barajı, Yozgat Merkez Büyükmahal Göleti, Sarıkaya Hasbek Köyü Göleti inşaatları ve  Yerköy İdecik Köyü Göleti kapalı sulama işlerinin tamamlanmasını bekliyoruz. 
Bunlarla birlikte Yozgat Çekerek İlçemizde Yukarı Karahacılı Göleti, Şefaatli Paşaköy kapalı sulama sistemi, Sorgun ilçemiz İçme Suyu Tesisleri iletim hattı yapım işlerinin 2024 Yılı Yatırım Programına alınmasını talep etmekteyiz. 
Yine Boğazlıyan İlçemizde bulunan Esentepe köyü içerisinden geçen Başpınar Deresi, Sorgun Araplı Kasabası Yaycılar Mahallesi içerisinden geçen Armutlu Deresi, Sarıkaya Karayakup Köyü içerisin geçen dere yatağı ve Akdağmadeni Kılıçlı Köyü içerisinden geçen dere yatakları taşkın koruma kontrolü yönünden incelenerek 2024 yılı etüt programına alınması ve yatırım programına dahil edilmesi gerekmektedir.
Kısıtlı su koşullarında sulama suyunun verimli şekilde kullanılması büyük önem arz etmektedir. Yarı kurak bir bölge olan Yozgat’ımızda tarımsal üretim riskini azaltmak amacıyla, bölgemizde su hasadı tekniklerinin geliştirilebilmesi için bu yatırımların tamamlanmasına şehrimizin ihtiyacı vardır.
Bu projelerin kısa sürede tamamlanarak hemşerilerimizin hizmetine sunulacağından şüphemiz yoktur. Cumhur İttifakı varsa, engel de yoktur.”
DOĞALGAZ
Milletvekili Sedef ayrıca Yozgat’ta bir çok bölgenin doğalgaza kavuşturulduğunu belirterek, Kadışehri ve Yenifakılı ilçelerinin de doğalgaza kavuşmasını beklediklerini kaydetti.
Milletvekili Sedef, “ İnsanlık için en temel altyapı hizmetleri biliyoruz ki; yol, su ve elektrik, bugün ise artık doğalgazdır. Doğalgaz temiz bir yakıttır, ekonomiktir, zehirsizdir, ucuzdur, verimlidir, kesintisiz ve konforludur. Fakat Yozgat’ımızın diğer ilçelerine ulaştırılan doğalgaz yatırımları Aydıncık, Kadışehri ve Yenifakılı ilçelerimiz için henüz planlama kapsamına alınamadı. Bu ilçelerimize de doğalgaz hizmetinin ulaştırılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.
                     ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi