Çevre Bilincini Geliştirme Derneği Başkanı ve Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Hamdi Temel, TÜBİTAK Bilim Söyleşileri programı kapsamında Yozgat Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri ile bir araya geldi.
Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri görünmeyen mikroplastikler ile tanıştı.
Seminer çok ilgili bir öğrenci kitlesi ile soru ve cevaplar şeklinde geçti. Öğrencilerin konuya duyarlılığı ve yorumları görülmeye değerdi.
TÜBİTAK’ın Bilim Söyleşileri ile ilgili kısa videosunun ardından konu ile ilgili kısa metrajlı film gösterisinin sonunda çevre bilinci ile ilgili öğrencilere sorular yönelten Temel, sağlıklı bir hayat için çevre eğitiminin olması gerektiğine vurgu yaptı.
Pet şişelerin içinde 5 kimyasal madde bulduklarını ve bunun dünyada ses getirdiğini anlatan Temel, doğaya atılan plastiklerin çok zor yok olduğunu, mikroplastik şeklinde su ve tuzla sofralara kadar geldiğini belirtti.
Temel, Şuursuzca yere atılan plastiklerin, naylon poşetlerin çözülerek mikroplastiklere dönüştüğünü eğer çözünmez ise hayvanlara zarar verdiğini hatta onların ölmelerine bile neden olduğu açıklamasını yaptı.
Kozmetik ürünlerden bol miktarda mikroplastik alındığını belirten Temel, “artık yayınlarda bir haftada kredi kartı büyüklüğünde plastik yediğimizin ispatı da yapıldı” dedi.
Temel, yiyeceklere ve içeceklere dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerek, güneş ışınlarına maruz kalan içeceklerin ve yiyeceklerin alınmaması uyarısında bulundu.
Yaptıkları araştırmalarda pet şişelerde beş kimyasal maddenin suya geçtiğini bulduklarını ve pet şişelerden su içerken daha dikkatli olunması gerektiğini dile getiren Temel, yemeklerde kullanılan sofra tuzlarında, balıklarda, içme sularında, poşet çaylarda mikroplastiğe rastlandığını aktardı.
Temel, “Son yıllarda hemen hemen her gün mikroplastikler ile yeni yayınlar ve çalışmalar olmaktadır ve gün geçtikçe de mikroplastikler hayatımıza çıkmamak üzere girmiştir. Kutuplara ulaşan ve kar tanelerin içine  sızan mikroplastiklerin şuan için nasıl bir etki yapacağı kestirilememesine rağmen bu kadar kimyasallı maddelerin vücutta rahat durmayacaktır.  İleride çok daha büyük sağlık sorunları çıkabileceğini bu yüzden plastik kapları ve plastik ile kaplı ürünleri alırken daha dikkatli olunmalıdır.
Söyleşi sonunda Yozgat Cumhuriyet Ortaokulu Müdürü Fatih Bilir,  böyle etkinliklerin devam edeceğini belirterek Temel’e çok verimli geçen söyleşiden dolayı teşekkür etti.
                      ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi