Yozgat Belediyesi tarafından  Sıfır Atık Getirme ve Eğitim Merkezi'nde öğrencilere teorik ve pratik sıfır atık eğitimi veriliyor.
Daha yaşanabilir bir dünya için temizlik ve ‘sıfır atık’ çalışmalarını titizlikle sürdüren Yozgat Belediyesi, bir yandan da okullarda öğrencilere geri dönüşüm ve çevre konulu eğitimler veriyor. Yozgat Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü Sıfır Atık Projesi’ kapsamında atık yönetim eğitimi çalışmalarına devam ediyor. 
Yozgat Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından, Sakarya İlkokulu 1/A öğrencilerine sıfır atık eğitimi verdi. 
Eğitimde, Sıfır Atık Projesi ile israfın önlenmesi, doğal kaynakların koruması, doğa dostu tüketim alışkanlıkları, atık yönetimi, kaynakların verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, etkin yönetim şeklinin kurulması, atıkların geri dönüşümü konularını kapsayan atık önlenme yaklaşım hedefleri kapsamında çocukların farkındalık geliştirmeleri ve sıfır atık yaklaşımını tanımaları sağlandı. Atıkların geri dönüşüme kazandırılması için verilen eğitimin yanı sıra oyunlar, eğitici videolar ve uygulamalı aktivitelerle çevre dostu bireylerin yetiştirilmesi hedefleniyor. Eğitimin sonrası fidan dikme etkinliği yapıldı.
Yozgat Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Hamide Güven, Öğrencilere temiz çevre bilincini aşılamak ve bu bilincin artmasını sağlamak amacıyla eğitim programları düzenlediklerini söyledi. Güven, eğitimlerin okullarda ve Sıfır Atık Getirme ve Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirildiğine değinerek,  gelecek nesillere daha iyi güzel bir dünya, daha temiz bir Yozgat bırakmak için çalışmalar yürüttüklerini aktardı. 
Güven, minik öğrencilere sıfır atık eğitiminin ardından fidan dikimi yaptıklarına vurgu yaptı.
Öğrencilere fidan dikiminin önemine dikkat çeken Güven, “Fidan dikimi sırasında ağaçlar, öncelikle erozyonu önler ve toprak kaymasında ortaya çıkan faktörleri minimuma indirir. Ayrıca sel gibi diğer doğal afetlerin etkilerinden de asgari düzeyde etkilenmenizi sağlar. Bunların dışında ağaçlar, iklim çeşitliliğinin dengesini korur ve küresel ısınma gibi doğal afetlerin önlenmesine de yardımcı olur” dedi.
Sakarya ilkokulu öğrencilere eğitim merkezine gelirken atık pil, kağıt, cam vb atıklarını, atık merkezine bıraktı.                               REŞİT ÜNAL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi