Mahalle ve köy muhtarlığı için aday olabilmek için herhangi bir koşul bulunmuyor. Kazanma ihtimalini kendinde gören ‘muhtar adayı’ olarak ortaya çıkıyor. Afişler hazırlayıp, sosyal medya hesaplarından da adaylığını duyuruyor. Adaylar, seçim günü de kendi seçim bölgesindeki sandıklara kendi bastırdığı oy pusulalarını bırakıp, sonucu bekliyor. Yozgat’ta mahalle muhtarlığı için aday olanlar, ikamet ettikleri mahallelerde seçmenleri evlerinde ziyaret edip, destek istiyor, yaklaşan ramazan nedeniyle bazı adaylar bastırdıkları imsakiyeleri seçmene verip, oy istiyor. Köylerde ise en fazla üç aday yarışırken, adaylar köy odalarında ziyafetler verip, ikramlarda bulunuyor, köylülerin taleplerini alıp, bunları nasıl çözeceğini anlatıp, vaatlerini sıralıyor.

300’E YAKIN MAHALLELERDE ADAY VAR ŞU ANDA”

Yozgat Muhtarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Aşağı Nohutlu Mahallesi Muhtarı Rasim Demirkapak, Yozgat il merkezinde 27 mahallenin bulunduğunu, her mahallede 8 ila 12 adayın yarıştığını, 5-6 adayın bulunduğu mahalle sayısının fazla olmadığını söyledi. Demirkapak, şöyle konuştu:

“Birinci nedeni para, ikinci nedeni silah ruhsatı başka da neden ben biz göremiyorum. 27 tane mahallemiz var. Üç tanesi köyden, yeni mahalle oldu. Oralardaki adayları pek bilmiyoruz ama 300’e yakın mahallelerde aday var şu anda. Her mahallede 8-10 aday var, 6 tane, 5 tane aday bir iki tane mahallede ancak var. Ondan sonra 8-10-15 adayı olan mahallemiz var. 12 tane adayı olan mahalle var. İlk önce rant girdi, aslında buna bir düzen getirilmesi lazım. Muhtar adayı mısın kardeşim? Devletime getir, seçim kuruluna git bir 30 milyon yatır, 40 milyon yatır, ondan sonra gel. Ne ki bu önüne çıkan aday, tabii demokrasi çıkacak, çıkmasın diye bir şey demiyoruz. Demokrasi var adayı olacak, kabul ediyoruz ama bu kadar da olmaz. Yatırsın devletimize 30-40 milyon aday olsun çıksın. Sonra tek listeler yapılsın. Bizim seçim kurullarından istediğimiz bu. Aynı milletvekili gibi, belediye başkanı gibi listeleri olsun. Kimse ne oya karışan olur, ne bir şey olur. Adam orada mührünü basar, hangi muhtar adayı istiyorsa oyunu basar. Ne dövüş olur, ne çekişme olur. Yarın kapının ağzında bir sürü sıkıntılar çıkacak. Bütün mahalle muhtarlarında sıkıntı çıkacak. O diyecek benim şuraya oy pusulalarını koy diyecek. Öbürü diyecek ki ben şuraya koyacağım diyecek. Öbürü diyecek ki olmadı bu yana koy diyecek. Kimi gelip karıştıracak. İnşallah bir şey olmadan sağ salim kazasız belasız atlatırız.”

“İNTERNETLE BAĞLANTIMIZ HEMEN HEMEN HİÇ YOK”

Yozgat’ın köylerinde ise muhtarlık seçimleri daha renkli geçiyor. Muhtar adayları köylülerle köy odasında bir araya gelip, hem ikramda bulunuyorlar hem de köyün sorunları ve çözümleri üzerinde fikir alışverişinde bulunuyorlar. Yozgat Merkez Lök Köyünde yarışan iki adaydan biri olan Menderes Doğdu, Yozgat’ın geleneksek damak tatlarından arabaşı ikramında bulunduğu köylülerle bir araya gelip, vaatlerini sıraladı. Doğdu, “Bizim köyümüzün en kötü şartlarda 2 bin tane yurt dışında insanlarımız var. Ama bir internetle bağlantımız hemen hemen hiç yok. Şurada oturmuş olduğun yerde belki üç kişinin interneti çalışıyor, gerisininki çekmiyor. Bunlar için gücümün yettiği neyse müracaat yapma şartıyla elimden geleni uğraşacağım. Her gün böyle toplanıyoruz, saat 02.00-0300’a kadar gücümüzün yettiği çevresinde hizmet yapıyoruz arkadaşlara. Onlar da sağ olsunlar bizi kırmıyorlar. Hemen hemen her gün geliyorlar, saat 02.00’ye 03.00’e kadar sohbet ediyoruz” dedi.

“AKP’YE YÜZDE 80 OY ÇIKAR, ÖYLE DE BİR ŞEY VAR BURADA. BUNA RAĞMEN BİZİM YOLLARIMIZ ELİNE SAĞLIK”

Lök Köyünden Ömer Akdoğan, “Bekçi her cuma günü camiyi temizleyecek. Havlusuna, suyuna, tuvaletine her şeyine baksın” önerisinde bulunurken, Menderes Çelik de, köyün öncelikle yol sorununun çözülmesi gerektiğine dikkat çekti, şöyle konuştu.

“Bizim yollarımız tüm tamamen bitik, yani bozuk. Bizim köyümüzde 150 tane traktör var. 15 tane büyük biçerdöver var. Bunlar yollara sığmıyor. Köyümüzün arazisi de 70-80 bin dönüm. Büyük bir köy, büyük çiftçilik var burada. Yollarımız çok önemli bizim için. Zaten de burada AKP’ye yüzde 80 oy çıkar, öyle de bir şey var burada. Buna rağmen bizim yollarımız eline sağlık, öyle iç açıcı bir yolumuz yok. Dereden, tepeden gidiyoruz.” HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi