Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak, okul öncesi eğitimin çocuklara paylaşmayı öğrettiğini, daha sosyal bireyler olmalarına katkı sunduğunu bildirdi. Altınkaynak, aile-okul işbirliğinin sağlandığı kaliteli bir okul öncesi eğitimi alan öğrencilerin, hayata ilk adımlarını da sağlıklı atacağını söyledi. 
Altınkaynak, çocukların geçmişte ‘geniş aile’ kavramı içinde büyüdüğünü ve bu sosyalleşmenin ihtiyaçlarını evlerinin avlusunda veya bahçelerinde oynayarak giderdiğini hatırlattı. Altınkaynak, günümüzde ise çocukların artık çekirdek aile kavramı içinde neredeyse yalnız yaşadıklarını ifade ederek, bu durumda enerjilerini boşaltabilecekleri yeni ve aileden bağımsız ortamlar bulamadığını ifade etti.
Altınkaynak, anaokullarına sadece çalışan anneler için bir çocuk bakım evi gözüyle bakmamak gerektiğini, anne ev hanımı olsa bile çocuğuna yeterli ilgiyi, zamanı, eğitim ve sosyal ihtiyaçlarını tam karşılayamayacağından dolayı çocukların mutlaka okul öncesi eğitim almalarının büyük önem taşıdığını kaydetti.
Okul öncesi eğitimin, çocuğun zeka gelişimi artırdığını da ifade eden Altınkaynak, ev ortamında verilen düzensiz bilgi ve beceri gelişimine karşın, anaokulundaki yaş düzeyine uygun sistematik eğitimin verilmesinin, bunun belli bir düzen içinde olması kalıcı ve muhakeme yeteneğini geliştirici bir öğrenme ortamı oluşturduğunu söyledi. Altınkaynak, bunun da çocuğun öğrenmeye karşı olan merakını ve isteğini arttırdığını vurguladı.
                            SALİH AKGÜL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi