Yozgat’ta otizmli tanılı Tarık Buğra Türker, karne sevinci yaşarken mutluluğunu ailesi ve öğretmenleriyle paylaştı.
Yozgat’ta okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisedeki yaklaşık 76 bin öğrenci, karne alarak yarıyıl tatiline çıktı. 
Normal öğrenciliğe göre daha farklı bir süreç geçiren özel eğitim alan öğrenciler de karnelerini alarak tatile çıktı.  


Yozgat TOKİ Şehit Mehmet Koçak İlkokulu Özel eğitim 3/A sınıfı öğrencisi Tarık Buğra Türker’de karne alan özel öğrencilerden biri.  Normal karnelere benzese de 2 ila 5 arasında değişen puanlar verilen Tarık Buğra karnesini ilgi ile inceledi. Öğrencilere daha çok bireysel beceri üzerine olan derslerden dolayı not verilirken, bu alandaki becerilerinin ‘geliştirilmeli’ veya ‘iyi’ gibi not düşülüyor. 
Toki Șehit Mehmet Koçak ilkokulunda eğitim gören otizm tanılı Tarık Buğra Türker, okulun sevilen öğrencilerinin başında geliyor. 


Tarık Buğra, otizmli çocukların akranlarıyla eğitim alarak hayata kazandırılabileceklerini kanıtlayarak, herkese örnek oldu. Tarık Buğra’ya verilen emeklerinin kısa sürede karşılığının alınması, gelişmelerin umutları da artırdı. 
Sevgi ortamının oluşturulmasıyla Tarık Buğra’nın artık kendini ifade edebilir hale gelmesi de dikkat çekiyor. 
Ailesi Merve ve Selim Türker çifti, okul müdürü Talip Çakır, müdür yardımcısı Ahmet Taşdemir Sınıf Öğretmeni Merve Tepesu, inanarak verdikleri yoğun çalışmaları ve büyük gayretleriyle emeklerinin boşuna gitmediğini görerek çok mutlu olduklarını belirttiler.
Sınıf öğretmeni Merve Tepesu, Tarık Buğra ile birlikte vakit geçirerek, hem öğretmen ve hem de iyi birer arkadaş oldu. Tarık Buğra dönem sonunda aldığı başarı dolu karnesiyle hem öğretmenlerini hem de annesini gururlandırdı. 


Anne Merve Türker, öğretmen ve okul yöneticilerinin Tarık Buğra'ya inandıklarını dile getirerek, asla pes etmedikleri ifade etti. Tarık Buğra’nın, öz-bakım becerileri ve sosyalleşme alanında büyük gelişim gösterdiğini aktaran Merve Türker, Yozgat TOKİ Şehit Mehmet Koçak İlkokulu okul müdürümüz Talip Çakır’a, Müdür Yardımcısı Ahmet Taşdemir’e sınıf öğretmeni Merve Tepesu’ya vermiş oldukları eğitim ve insani yaklaşımlarından dolayı teşekkür etti.
Özel öğrencilerin tüm yaşam ve eğitim alanlarında yanlarında olduklarını belirten Okul Müdürü Talip Çakır, "Tarık Buğra gibi daha bir çok çocuğumuz var. Tarık Buğra’nın başarıları takdire şayan. Öğrencilerimizi bazen tatlı bir söz, bazen de bir gülümseme, çok mutlu ediyor. Öğretmenlerimiz burada güzel bir ortam oluşturdu. Özel öğrencilerimize özel ve özveriyle yaklaştılar. Ben kendilerine teşekkür ederim" dedi.


Öte yandan otizmli Tarık Buğra Türker’in sosyal yaşama uyum sağlaması ve eğitim hayatını başarılı bir şekilde sürdürmesinde sınıf öğretmeni Merve Tepesu büyük fedakarlıklar ve emekler verdi. Sınıf öğretmeni Merve Tepesu, Tarık Buğra ile iletişim kurarak adeta bir arkadaş gibi yaklaşırken, onun dikkatini çok sevdiği alanlarla çekti. Sınıf öğretmeni Merve Tepesu, Tarık Buğra ile oyunlar oynarken, zaman zaman birlikte müzik yaparak  adeta hayat verdi.                
                          ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi