AK Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer’in görevi bırakacak olması nedeniyle yeni il başkanının belirlenmesi amacıyla çalışmalar başlatıldı. Yozgat kamuoyunu uzun süreden beri meşgul eden İl Başkanlığı konusunda çok sayıda partili teşkilat yoklamasına katıldı. AK Parti İl başkanlığında düzenlenen temayül yoklaması İl koordinatörü Fehmi Küpçü nezaretinde gerçekleştirildi.
İl koordinatörü Fehmi Küpçü, “Yozgat için en güzeli neyse onu yapacağız. Bizde hizmet ederken saf düzendeyiz. Yozgat’ta başarılı çalışmalara devam edeceğiz. Bunun için gayret göstereceğiz” dedi. 
AK Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer ise göreve geldikleri günden itibaren birlik ve beraberlik içerisinde çalıştıklarını ifade etti. 14 ve 28 Mayıs seçimlerinde başarılı sonuçlar aldıklarına değinen Başer, AK Parti’den ayrılmayacaklarını ve hizmet etmeye devam edeceklerine vurgu yaptı.


ADAY İSİMLER
AK Parti Yozgat İl Başkanlığı için Şükrü Yalman, Ahmet Mithat Çakıroğlu, Erhan Uyar, E. Ertuğrul Bölükbaşı, Salih Altuntaş, Yusuf Türkmen, Mehmet Erkoç, Elmas Neslihan Uyar, Halil Türkmen, Çelebi Altuntaş, Kazım Emiroğlu Şimşek, Nuri Tinel, Barış Açıkgöz, Alp Sinan Ertürk, Nurdan Taşarsu, Harun Evcimen, Galip Bulut aday oldu.
PARTİLİLER 3 İSİM İÇİN OY VERDİ
Temayül yoklaması kapsamında İl Yönetimi, İl Genel Meclis Üyeleri, İl Kadın Kolları, İl Gençlik Kolları, Merkez İlçe Yönetim, Merkez belediye meclis, İl Genel Meclis Üyeleri, İlçe Başkanları ve Belde Başkanlarından oluşan 150 partili tarafından oy kullanıldı. 
Temayül yoklamasında ilçe başkanları oy kullanmazken, İl koordinatörü Fehmi Küpçü özel bir görüşme yaparak, isimler üzerinde fikirlerini aldı. Temayülde oy kullananlar en fazla üç ismi tercih etti. Partililer ayrıca mevcut adayların dışındaki isimlere de oy kullandı.
SONUÇLAR GENEL 
MERKEZE GİDECEK
Sandıktan çıkan sonuçlar Genel Merkez uhdesinde değerlendirilecek.
Temayül yoklamalarının ardından öne çıkan isimler ilgili kurullarda değerlendirildikten sonra adaylar Genel Merkeze davet edilecek. Burada yapılacak görüşmelerin ardından yeni başkanlar kamuoyuna duyurulacak.
                         SEVİLAY KAYAASLAN