Yozgat’ta  31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler için kulislerdeki hareketlilik dikkat çekiyor. Belediye başkan aday adaylarının yanı sıra siyasi partilerde aday belirleme noktasında ince eleyip sık dokumaya başladı.  Aday belirlenmesine yönelik belirlenen kriterler çerçevesinde hareket edilirken, AK Parti önümüzdeki günlerde geniş  çaplı anket çalışması başlatacak. Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da yürütülecek anket çalışmasının ardından nihai kararın ay sonuna kadar verilmesi bekleniyor. 
İTTİFAK SÜRECİ DEVAM EDİYOR
İktidar ve muhalefet partilerinde bir yandan seçim hazırlıkları için çalışmalar yürütülürken,  ittifak arayışlarına dönük görüşme trafiği de hız kazandı. Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti ile MHP arasında görüşmelerde devam ederken, muhalefet partileri de arayışa girdi. AK Parti ve MHP arasında 51 ilde  ortak aday görüşü öne çıkarken, Yozgat’ın da ittifak içerisinde yer alması noktasında çalışmalar yapıldığı ileri sürüldü.
ÖNE ÇIKAN İSİMLER
Yerel seçimler için zaman daraldıkça siyasi partilerin hangi isimleri belediye başkan adayı göstereceği konusu siyasi kulislerin en önemli gündem maddesi haline geldi.  Yozgat siyasi kulislerinde bir çok isim öne çıkarılmaya çalışılıyor. AK Parti’de mevcut aday adaylarının yanı sıra Celal Köse ve önceki dönem Milletvekili Av. Yusuf Başer’in ağırlıkta olduğu ileri sürülüyor.
MUHALEFET BEKLEMEDE
Yozgat’ta AK Parti ve MHP dışında kalan siyasi partilerde sessiz devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda bir araya gelen 8 siyasi parti temsilcileri yerel seçimlere yönelik fikirlerini ortaya koyarken, somut adımın atılmamış olması dikkat çekiyor. Ortak aday konusunda görüş birliğine varan siyasi parti temsilcilerinin kendi içlerinden bir ismin aday gösterilmesi noktasında talepkar oldukları öğrenildi.
                                      ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi