Türkiye seçim heyecanı yaşarken il ve ilçelerde seçmen listeleri askıya çıkarılacak. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi takviminin belirlenmesinin ardından muhtarlık bölgesi listeleri, askıya çıktı. 4-17 Ocak tarihleri arasında askıda kalacak listelerde, oy verme günü itibarıyla 18 yaşını dolduracak, geçerli yerleşim yeri adresine sahip vatandaşlara, ait bilgiler yer alıyor. Vatandaşlar askıya çıkan seçmen listelerini muhtarlıklardan veya YSK’nın internet adresinden kontrol edebilir. İtirazlar, İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne yapılacak. Düzeltme işlemi sonrasında, vatandaşlar dilerlerse İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na başvurabilecekleri gibi İlçe Nüfus Müdürlüğü aracılığıyla da İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na belgelerini iletilebilecekler.
2024 yerel seçimleri öncesinde engeli veya hastalığı nedeniyle oy kullanamayacak seçmenlerin, 4-17 Ocak 2024 tarihleri arasında bağlı bulundukları muhtarlığa veya ilçe seçim kuruluna, kendileri ya da bir yakınları tarafından müracaat etmeleri gerekmektedir. 
Seyyar sandıklarda 
oy kullanılabilecek
Hastalığı ya da engeli nedeniyle yatağa bağımlı olan seçmenler, seyyar sandıklarda oy kullanabilecek. Bir yakını aracılığıyla YSK’nın adresinden ‘Seyyar Sandık Talep Formu’ alan vatandaşlar, ‘Engeli ya da hastalığı nedeniyle yatağa bağımlı olduğu’ ibaresinin yer aldığı raporu; İl ve İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na ya da ilgili kuruma gönderilmek üzere muhtarlığa teslim ederek başvuru yapabilirler.
Seyyar Sandık Nedir? 
Seyyar sandık, hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlere yönelik bir uygulama.  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, sadece hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan ve il ve ilçe merkezlerinde yaşayan seçmenler seyyar sandıklarda oy kullanabilir. Ancak, köy ve beldelerdeki yatağa bağımlı seçmenler seyyar sandıklara kaydolamazlar. Ayrıca muhtar seçimleri için seyyar sandıkta oy kullanılmayacak. 
                                SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi