Eğitim Bir-Sen Yozgat Şubesi, ilçelerde sendikal çalışmalarına devam ediyor. Çekerek’te gerçekleştirilen toplantı sendikal faaliyetler masaya yatırıldı.
Eğitim Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli ve sendika yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı toplantı Çekerek Eğitim-Bir-Sen İlçe Temsilciliği ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Çekerek ve Aydıncık Eğitim-Bir-Sen işyeri sendika temsilcilerinin yer aldığı toplantıda sendikal gündem paylaşıldı.
Eğitim Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Şerefli “Karanlık ve kirli oyunların oynandığı dönemlerde, söylem ve eylemlerimizle sivil itaatsizlik örnekleri sergiledik. Zor süreçlerde toplumun demokrasi ve insan hakları okulu hâline geldik. Zihniyet ve medeniyet inşası noktasında büyük roller üstlendik. Hak, emek ve özgürlük mücadelesiyle otuz bir yılı geride bıraktık. Gücümüzü üyelerimizden, milletimizden, hukukun evrensel prensiplerinden, maşeri vicdandan; kuvvetlinin haklı olduğu değil, haklının kuvvetli olduğu prensibinden aldık. 28 Şubat kararlarının çöpe atılması, başörtüsü yasağının sona ermesi, katsayı engelinin kaldırılması, kesintisiz eğitime son verilmesi, Kur’an eğitiminin önündeki engellerin kaldırılması, tek tipleştirme araçlarından Millî Güvenlik dersinin müfredattan çıkarılması, bütün disiplin cezalarına karşı yargı yolunun açılması; hac ve cuma namazı için izin hakkının alınması, nöbet görevine ücret ödenmesi, sınav görev ücretinin artırılması, idari izinli günlerde ek ders ödenmesi, kariyer basamaklarında adım atılması, öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmesi, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi gibi temel kazanımlar, örgütlü mücadelemizle elde ettiğimiz yüzlerce hak arasında yer almaktadır. Soylu sendikal mücadelemiz, çalışmalarımız, faaliyetlerimiz, başarılarımız ve kazanımlarımızla; meydanlarda, çalıştaylarda, kurum idari kurullarında ve toplu sözleşmelerde sadece sesimizin değil, sözümüzün de yüksek olduğunu gösterdik. Bütün bu başarılar ve kazanımlar; üyesinden ilçe temsilcisine, yönetim kurulu üyesinden şube başkanına, işyeri temsilcisinden genel başkanına kadar herkesin, hiçbir şey beklemeden ve hiçbir şey istemeden her yerde, her zaman, her hâlde ve hep birlikte çalışmasının ürünüdür” dedi.
Eğitim-Bir-Sen, kazanımlarla dolu hak, emek ve özgürlük mücadelesinde 32. yılına girdiğini hatırlatan Şerefli, fikirden aksiyona, birlikten sendikaya, etkiden genel yetkiye, toplu görüşmeden toplu sözleşmeye, genel yetkiden zirveye, yerelden evrensele sürdürdüğü hak arama yolculuğunda çözümleriyle güçlenen Eğitim-Bir-Sen’in, sendikacılıkta yeni bir çığır açmış, sendikacılığa yeni bir soluk getirdiğine değindi.
Toplantıda ayrıca Çekerek ve Aydıncık ilçe temsicileri talep ve beklentilerini dile getirdi.
                  ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi