Yozgat’ta bu yıl ilk kez yarıyıl tatilinden önceki son haftada öğrencilerin keyifli ve öğretici bir hafta geçirmeleri, sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmalarının teşvik edilmesi için 'dönem sonu faaliyet haftası' düzenleniyor.
İlk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 75 bin öğrenci, 19 Ocak Cuma günü 2023-2024 eğitim öğretim yılı yarıyıl tatilini yapmak üzere karne alacak. 
Karne öncesi 'dönem sonu faaliyet haftasında, okullarda öğretmenler ile öğrencilerden oluşan heyetin organize edeceği etkinlikler planlandı. Milli Eğitim Bakanlığının talimatıyla dönemin ilk karnesi öncesi okullarda öğrencilerin son haftayı sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmalarının teşvik edilmesi için yeni bir uygulama hayata geçirildi. Bu çerçevede, 'dönem sonu faaliyet haftası uygulama kılavuzu' hazırlanarak illere duyuruldu.
Buna göre, dönem sonu faaliyet haftasında 2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk dönemi biterken, öğrencilerin keyifli ve öğretici bir hafta geçirmeleri amaçlandı. Yapılacak etkinliklerle öğrencilerin dil bilgisel ve hitabet yeteneklerini geliştirmesi, yeteneklerini sergileme fırsatı bulması, paylaşmanın önemini kavraması, takım çalışmasının başarıdaki rolünü öğrenmesi, bilim aktiviteleriyle yeni deneyimler yaşaması, keyifli vakit geçirmesi ve bunlarla beraber okulun sadece akademik başarı için değil, sosyal gelişim için de bir fırsat olduğunu yaşayarak görmeleri hedeflendi.
                            ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi