Yozgat’ta sağanak ve yağmur şeklinde başlayacak yağışların Salı gününe kadar devam edeceği, yağışların Salı akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde olması tahmin ediliyor. Çarşamba günü yağışlar hafifleyerek akşam saatlerinden sonra bölgemizi terk etmesi bekleniyor.
Yozgat’ta bu haftadan itibaren hava sıcaklıklarında düşüş yaşanacak. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün hava tahmin raporuna göre; Yozgat’ta  yağmur, karla karışık yağmur ve kar yağışı bekliyor. 
Halen mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının 9 Ocak 2024 Salı gününden itibaren hızlı ve ani düşüşle birlikte mevsim normallerinin altına düşmesi bekleniyor. Rüzgarın doğu ve güney  ilçeler ile yüksek kesimlerde  kuvvetli eseceği tahmin ediliyor.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, önümüzdeki 5 güne ait hava tahmin raporunu açıkladı. Rapora göre; Yozgat’ta bugünden itibaren hava sıcaklıklarında düşüşler başlayacak. Sağanak yağışın etkili olacağı Yozgat’ta, hafta sonuna  gününe kadar sıcaklıklar -8 dereceye kadar gerileyecek. 
Haftanın en yüksek sıcaklığının 9 derece ile bugün kaydedileceği Yozgat’ta, yağışlarla birlikte sıcaklıklar da kademeli olarak düşüşe geçecek. Yozgat’ta  termometreler bugün 9, Salı günü 6, Çarşamba günü -1, Perşembe günü -3, Cuma günü -1 dereceyi gösterecek.  Yozgat’ta, gece sıcaklıkları da hissedilir düzeyde azalacak.
Yozgat Valiliği etkisini göstermesi beklenen soğuk ve yağışlı hava konusunda vatandaşları uyardı.
Soğuk ve yağışlı havanın meydana getireceği olumsuzluklara karşı Valilikten yapılan meteorolojik tahmin ve erken uyarıların yakından takip edilerek, dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği bildirildi.
Yozgat Valiliği tarafından yapılan uyarıda şu ifadelere yer verildi “Bölgemizin, Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı sistemin etkisi altına girmesi beklenmektedir. Buna bağlı olarak bölge genelinde sağanak ve yağmur seklinde başlayacak yağışların Salı gününe kadar devam etmesi; yağışların Salı günü başlayacak karla karışık yağmur ve kar seklinde olması tahmin edilmektedir. Halen mevsim normallerinin zerinde seyreden hava sıcaklıklarının 10.01.2024 Çarşamba gününden itibaren hızlı ve ani düşüşle mevsim normallerinin altına düşmesi beklenmektedir. Vatandaşlarımızın soğuk ve yağışlı havanın meydana getireceği olumsuzluklara karşı dikkatli olması ve gerekli önlemleri almaları uygun olacaktır.” 
                   ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi