Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Dahiliye Uzmanı Uz. Dr. Mustafa Kozan, "Bildiğiniz gibi Yozgat’ta hava sıcaklıkları gece gündüz farkları oldukça fazla. Gündüz 20 derece sıcaklık olurken gece 7-8 dereceye düşen sıcaklıklar üst solunum yolu enfeksiyonlarını tetikliyor.  Bu gibi Mevsim geçişlerinde en çok etkilenenler ise kronik rahatsızlığı olanlar ve çocuklardır" dedi.
Başhekim Kozan, gece-gündüz sıcaklık farkının fazla olduğu mevsim geçişlerinde karşılaştığımız hastalıklar hakkında açıklamalarda bulunarak : “65 yaş üstü olan hastalar ve kronik rahatsızlığı olanlar,  diyabet, kalp yetmezliği ve organ yetmezliği olan hastalarımız, daha çok etkilenmektedir. Bunun yanı sıra kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarımızda ataklar ve solunum yolu hastalıklarında artış görmekteyiz.”  dedi. 
Başhekim Uz. Dr. Kozan :  " Mevsim şartlarının sürekli değişkenlik göstermesi bireylerde çeşitli hastalıklara neden olmakta.  Özellikle mevsimsel alerjikrinit, viral üst solunum yolu enfeksiyonları, bakteriyel üst solunum yolu enfeksiyonları, tonsilit, farenjit ve alt solunum yolları enfeksiyonları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra dediğimiz gibi kronik obstürktif akciğer hastalığı olan hastalarda zatürre ve KOAH atak sıklığında artış görmekteyiz.”
Bu tür hastalıklara karşı özellikle yaşlı ve kronik hastaların ilaçlarını düzenli kullanarak  mevcut hastalıklarını kontrol altında tutmalarını ve mevsimsel için aşılama öneren Kozan,  viral hastalıklarda ise genellikle vitamin takviyesi, sıvı takviyesi ve yatak istirahati yeterli olacağını Bakteriyel  Bakteriyel enfeksiyonlarda ise doktorun muayene ve yaptığı tetkikler sonucunda uygun antibiyoterapi başlanması gerektiğini ifade ederek “Bu dönemde özellikle bağışıklık sistemini güçlendiren takviyeleri hekim kontrolünde almaları ve ateşi halsizliği ve kusması olan hastalarında bir hekim kontrolünde tedavi altında olmalarını öneriyorum" diye konuştu. HABER MERKEZİ 
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi