Derneğin Başkanı Halil Uğuz, projenin kapsamını ve hedeflerini açıkladı. Proje kapsamında farklı branşlarda spor, sağlıklı beslenme, çevre atölyeleri ve etkinlikleri düzenlenecek. Ayrıca, yaygın eğitim yöntemleri kullanılarak, farklı geçmişlerden gelen dezavantajlı gençlerin çeşitli beceriler kazanmaları hedefleniyor.
Proje faaliyetleri Türkiye, Yunanistan, Romanya ve Kuzey Makedonya ülkelerinden katılacak 32 gencin Sorgun'da bir araya gelerek gerçekleştireceği etkinliklerle planlanıyor. Bu etkinlikler sayesinde gençler, spor alanında gelişim gösterecekleri gibi bir araya gelerek ortak bir amaç etrafında birlikte mücadele etme fırsatı bulacaklar. Proje, özellikle spor yapamayan ve sosyalleşmeye ihtiyaç duyan gençleri bir araya getirerek onlara destek olmayı ve farklı inanç ve düşüncelere sahip gençlerin sosyal dışlanmaya maruz kalmalarını engellemeyi amaçlıyor.
Sorgun Gençlik Derneği  Başkanı Halil Uğuz Proje kapsamında farklı branşta spor, sağlıklı beslenme, çevre  atölyeleri, etkinlikleri düzenlenerek ve yaygın eğitim yöntemleri kullanarak, farklı geçmişlerden gelen dezavantajlı gençlerin sporda gönüllülük, spora özgü beceriler ve fiziksel uygunluk geliştirme, oyunda strateji uygulama ve iyi uygulamaları yerinde izleme, spor faaliyetlerinin planlanması ve organizasyonunda bulunma, sorumlu liderlik sağlama, takım ruhu, takım hedefleri doğrultusunda verimli çalışma, sporda mantıklı karar verme, yorum yapma kapasitesini geliştirme gibi beceriler kazanması beklenmektedir.
Proje faaliyetleri Türkiye, Yunanistan, Romanya ve Kuzey Makedonya ülkelerinden katılacak 32 gencin katılımıyla Sorgun'da düzenlenecek. Proje ile gençler, çeşitli faaliyetlere katılarak ve spor aktivitelerinde yer alarak ortak bir amaç etrafında bir araya gelme ve birlikte mücadele etme şansına sahip olacaklar. Farkı ülkelerden spor yapamayan ve sosyalleşmeye ihtiyaç duyan gençler bir araya gelerek 1 hafta boyunca çeşitli branşlarda spor faaliyetlerine katılacak. Daha az imkana sahip gençlere ulaşılması ve farklı inanç ve düşüncelere sahip, ekonomik, sosyal ve coğrafi birçok nedenden dolayı sosyal dışlanmaya maruz kalan, kırsal kesimde yaşayan gençlerin spor faaliyetlerinde bulunarak ortak bir amaç etrafında bir araya gelme ve birlikte mücadele etme şansı yakalayacak. Ortak bir amaç etrafında toplanan gençler, takım sporları ile işbirliği yapmayı öğrenecek ve grubun bir parçası olarak hareket edebilecekler. Sporun din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kalabalıkları bir araya getirebilme özelliği, ortak bir hedef için mücadele eden gençler arasında hoşgörü ve dayanışma duygusunu pekiştirecektir.  Yozgat'ımıza ve gençlerimize hayırlı olsun.” Şeklinde konuştu HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi