Yozgat Belediyesi kış aylarında su sayaçlarını koruma konusunda önemli uyarılarda bulundu. 
Kış aylarında artan soğuk hava şartlarına karşı su sayaçlarının korunması için alınması gereken önlemler konusunda Belediye çeşitli uyarılarda bulundu. 
Belediye, abonelerini bu önemli bilgileri dikkate almaya ve gerekli tedbirleri almaya davet etti. 
Kış aylarında alınacak basit önlemlerin, su tesisatlarının ve sayaçlarının zarar görmesini engelleyerek olası su kayıplarını minimize edeceği vurgulandı.
Sorumluluğun aboneye ait olduğu sayaç korumasıyla ilgili dikkate alması gereken önemli bilgiler şu şekilde:
SAYAÇLARIN KORUNMASI 
İÇİN MUHAFAZA YAPILMALI
Sayaçların bulunduğu yerlere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılması önerildi. Ayrıca, sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıntısı veya damlaması durumunda, abone numarasının belirtilerek bildirilmesi gerektiği vurgulandı.
DURGUN SU BIRAKILMAMALI
Çok şiddetli soğuklarda, muslukların çok az bir şekilde açık bırakılarak sayaçta ve tesisatta durgun su bırakılmaması önemle tavsiye edildi. Bu tedbir, donma riskini en aza indirerek su sayaçlarının zarar görmesini engelleyebilir.
Abonelerin tedbir almaması durumunda, soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayabileceği ve onarımının maliyetli olduğu belirtildi. Ayrıca, patlayan sayacın tamir imkânının olmadığı ve hurdaya çıkması durumunda su kaybına yol açabileceği hatırlatıldı.
DONAN SAYAÇLARA ATEŞ 
VE SICAK SU UYGULANMAMALI
Donan sayaçlara ve tesisatlara ateş tutulmaması ve sıcak su dökülmemesi gerektiği vurgulandı. Bu tür müdahalelerin sayaçların daha fazla zarar görmesine neden olabileceği belirtildi.                HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi