Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta süt üretimi artarken, çiftçilerin desteklenmesine yönelik çalışmalarda devam ediyor. 
Yozgat’ta sütün sağlıklı şartlar da sağımı ve nakliyesini sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği tarafından hazırlanan projeye sağlanan destek ile Yozgat Soğuk Süt Zinciri Projesi kapsamında yeni araçlar süt üreticilerinin hizmetine sunuldu. 
Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Hacı Selvi,  araç alım projeleriyle süt toplamada araç ağına yeni araçlar eklediklerini aktardı.
Selvi,  Sütün sağlıklı şartlarda sağımı ve nakliyesi, süt ve süt ürünleri kalitesini etkileyen faktörlerin başında geldiğine dikkat çekerek,  sütün kalitesi artıkça süt ve süt ürünlerinden elde edilecek katma değerin de aynı oranda artacağını dile getirdi. 
Selvi,  Yozgat’ta süt üreticilerine daha iyi hizmet verebilmek için çalışmalarının devam ettiğinin altını çizdi. Selvi,  süt soğutma tankı ve süt toplama araçlarının da hizmet verdiğini kaydetti. Selvi, birlik olarak bir taraftan süt sığırcılığını geliştirmek üzere projeler üretirken, diğer taraftan da üretilen hayvansal ürünlere pazar oluşturmaya çalıştıklarını belirtti. Selvi, “Sütün hijyenik şartlarda sağımını ve nakliyesini sağlamak amacıyla hibe kaynaklardan sağlanan finansmanla yürütülen projelerle çiftçimizin yanında olduk bundan sonrada olmaya devam edeceğiz ”diye konuştu. 
Birlik Başkanı Selvi şunları kaydetti: “Yozgat’ta bu potansiyel var. Ancak besicilerimiz pazar sorunu nedeniyle süt üretiminden kaçını yor. Sadece kendi ihtiyacı kadarını üretiyor. Öncelikle pazar sorununu ortadan kaldırabilmek için birlikler kurduruyoruz. Bizde süt sığırcılığının geliştirilmesine destek veriyoruz. Besicilik için, hayvansal üretim için Yozgat oldukça elverişli bir bölgedir. Amacımız daha fazla süt üre tip çiftçimizin daha fazla gelir elde etmesini sağlamaktır.”
                        ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi