Yozgat’ın önemli tarihi ve kültürel mekanlarının başında gelen Hocalar Kahvesi yenilenmiş yüzüyle yeniden hizmete giriyor.
Yozgat Belediyesi tarafından yürütülen Çapanoğlu Büyük Cami Çevre Düzenlemesi  Projesi kapsamında yıkılarak, yeniden inşa edilen Hocalar Kahvesi modern yüzüyle vatandaşların uğrak yeri haline gelecek.
Yozgat’ta Çapanoğlu Büyük Cami yanında yer alan “Hocalar Kahvesi” Yozgat’ın nostaljik izleri ve yeni modern yapısını iç içe barındırarak çay tiryakilerinin gözde mekanı olmaya devam edecek.
Yozgat'ta özellikle yaşlı insanların çay içmeye ve sohbet etmeye geldikleri Hocalar Kahvesi bugün düzenlenecek törenle gerçek sahibi Yozgat halkına teslim edilecek.
1937 yılında Hasan Sargın tarafından açılan Hocalar Kahvesi'ni, 1960 yılından itibaren oğlu Yusuf Sargın işletti. Daha sonra torunu Şahin Sargın tarafından işletilen Hocalar Kahvesi, sabah namazından önce açılıp, yatsı namazı sonrasında kapanıyordu. 
Geçmişte Hocalar Kahvesi olarak anılan ve Yozgat Belediyesi’nin önceki yıllarda uygulamış olduğu proje doğrultusunda bugünkü halini alan çay bahçesi halen muhabbet ve çay tiryakilerini buluşturacak.
Özellikle Büyük Cami cemaati, din adamları ve din görevlilerinin uğrak noktası olması nedeniyle Hocalar Kahvesi adını alan tarihi mekana Yozgat Belediyesi dokunuş yaptı.
Gencinden yaşlısına tarihi Büyük Cami’nin manevi gölgesi altında çay yudumlayan ve muhabbet eden Yozgat insanı kentte sayısı bir hayli az olan bu tür mekanlara yeniden ayak basacak.
Ezan vaktini bekleyen cami cemaatinin yanı sıra Yozgat ve ülke siyasetinin de konuşulduğu ve toplumun nabzını ölçme noktasında farklı düşünce ve farklı grupları bir arada bulundurma özelliğine sahip mekan yeniden buluşma noktasına dönüşecek.
Elli yıldan fazladır ocağında çay kaynayan kahve, buluşma adresi olma özelliğini korumaya devam edecek.
Özellikle Cami cemaatinin buluşma noktası olan çay bahçesine 7'sinden 70'ine herkes ilgi gösteriyor. Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, kentin tarihi ve kültürünün yaşandığı Hocalar Kahvesini hizmete açacaklarını söyledi.
Çapanoğlu Büyük Cami Çevre Düzenlemesi projesinde artık sona gelindiğinin altını çizen Başkan Köse, “ Şehrimizin geçmişten günümüze bir kültürünü yeniden ihya ediyoruz. Çapanoğlu Büyük Cami bahçesinde yapımını tamamladığımız Hocalar Kahvesi’ni açarak şehrimizin hizmetine sunuyoruz” dedi.
Öte yandan Hocalar Kahvesi açılış töreni bugün Saat: 13.30 gerçekleştirilecek.
                                 ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi