'TEKNOFEST ile Gelecek Sensin' mottosuyla prestijli yarışmalarda yüksek performans sergileyecek teknoloji tutkunlarına 25 milyon TL ödül ve 50 milyon TL’nin üzerinde malzeme desteği sağlanacak.
Yozgat Bozok  Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, Dünyanın en büyük teknoloji yarışmalarına ev sahipliği yapan TEKNOFEST, 2024 yılı için yarışmacı başvurularını kabul etmeye başladığını ve son baş vuru tarihinin 20 Şubat 2024 olduğunu aktardı.
TEKNOFEST’le gelecek sensin mottosuna Yozgat Bozok Üniversitesi olarak  katılım sağlayacaklarının altını çizen Rektör Yaşar, Türkiye için teknoloji geliştiren  TEKNOFEST kuşağının heyecanını paylaştıklarını, onları her alanda desteklediklerini vurguladı.
Uzay ve havacılıktan, sağlıkta yapay zekaya,  yeni nesil ulaşım sistemlerinden eğitim, çevre ve tarım projelerine kadar farklı alanlarda teknoloji yarışlarına katılarak geleceğin teknolojilerinde şekillendirilebileceğine değinen Rektör Yaşar,  Detaylı bilgi almak ve yarışmaya başvuru için Bozok Üniversitesi WEB siteminin ziyaret edilebileceğini belirtti.
 Yeni adresi Adana olan TEKNOFEST heyecanının 75 Milyon TL ödül ve malzeme desteği sağlayacağını aktaran Rektör Yaşar, "Her yıl bir önceki yıla göre daha fazla yarışma kategorisinin açıldığı ve Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları olan TEKNOFEST teknoloji yarışmaları bu yıl 46 ana kategori, 117 alt kategoride düzenlenecek. TEKNOFEST 2024 teknoloji yarışmalarına başvurular 20 Şubat 2024 tarihine kadar yapılabilecek. Milli teknoloji üretme ve geliştirme konusunda gençlerin ilgisinin artırılması hedeflenerek bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için hız kesmeden devam ediyor.
 TEKNOFEST 2024 için yine ilkokul seviyesinden ortaokul, lise, üniversite, lisansüstü ve mezun seviyesine kadar nitelikli binlerce gencimiz hayallerini gerçekleştirmek için birbirinden farklı kategorilerde düzenlenen teknoloji yarışmalarına başvuruda bulunabilecek” dedi.
TEKNOFEST 2024’te roket, model uydu, sağlıkta yapay zekâ, biyoteknoloji, sanayide dijital teknolojiler, uçan araba simülasyon, eğitim teknolojileri, robotaksi binek otonom araç, tarım teknolojileri, savaşan İHA, çip tasarım yarışması gibi gençlerin ilgiyle takip ettiği 46 farklı teknoloji yarışmasının düzenleneceğinin altını çizen Rektör Yaşar, TEKNOFEST 2024 çerçevesinde kablosuz haberleşme, BlokZincir, hava savunma sistemleri, finansal teknolojiler, insansız deniz aracı, akıllı Wi-Fi kapsama ve TEKNOFEST Robolig Yarışmaları ise ilk defa başvuruya açıldığını kaydetti.
Rektör Yaşar, “
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ana yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 2024’te Adana’da gerçekleşecek” diye konuştu.
                       ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi