Ölümlü kazalar sıralamasında Ağustos ayının ardından gelen Temmuz ayında meydana gelen trafik kazalarında istenmeyen tabloların ortaya çıkması, yine milyarlarca liralık hasarın mey dana gelmesi bu konudaki hassasiyetimizi arttırma gerekliliğini ortaya koydu. Yapılan tüm uyarı ve alınan tedbirlere rağmen daha önceki yıllarda Temmuz aylarında yaşanılan trafik kazalarının diğer ayları geride bıraktığı ortaya çıktı. 
EN FAZLA KAZA 
İKİ AYDA OLUYOR 
Türkiye genelinde meydana gelen trafik kazaları Temmuz ve Ağustos aylarında yoğunluk kazandı. Yapılan tüm uyarı ve alınan tedbirlere rağmen sürücülerin kurallara beklenilen şekilde riayet et memesi, her ne kadar yolların birçoğu duble olmasına rağmen zaman zaman vahim tabloların çıkma sına neden oldu. 
Temmuz ayında ise yollardaki yoğunluğun artması ve aşırı sıcaklıklar kazaları tetikleyen etkenler arasında ilk sırada yer aldı. Gurbetçilerin ülkelerine dönecek olmaları ile birlikte artması muhtemel vahim tabloların bu yıl yaşan maması için ciddi önlemler alınması gerekecek. 
Trafik kazalarının en fazla yaşandığı aylardan olan Temmuz'da sıcaklıkların artıyor olması, yurt dışından geleceklerle birlikte oluşacak yoğunluk şimdiden endişeye neden oluyor. Yaşanılan aşırı sıcaklıklar ve yollardaki yoğunluk, yaz aylarında trafik canavarının iştahını kabartıyor. Ölümlü kazalar sıralamasında Ağustos ayının ardından gelen Temmuz ayında meydana gelen trafik kazalarında istenmeyen tabloların ortaya çıkması, yine milyarlarca liralık hasarın mey dana gelmesi bu konudaki hassasiyetimizi arttırma gerekliliğini ortaya koydu. Yapılan tüm uyarı ve alınan tedbirlere rağmen daha önceki yıllarda Temmuz aylarında yaşanılan trafik kazalarının diğer ayları geride bıraktığı ortaya çıktı. 
AMAN DİKKAT
 Tatilcilerin, yurtdışından gelen ailelerin dönme si ile birlikte yollarda aşırı derecede bir yığılmanın olabileceğine dikkat çeken Şoförler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, sürücülerin yorgun, uykusuz araç kullanmamalarını, hatalı sollama ve sürat yapmamalarını istedi.
 Trafik kurallarına uymanın insan hayatının korunmasındaki önemine dikkat çeken Bakıcı, bu dönemde sürücüleri daha duyarlı olma ya davet etti. Bakıcı, uzun yolculuklarda acele edilmemesi ve trafik kurallarına uyulması gerektiğini söyledi.
UYKUSUZ YOLA ÇIKMAYIN
Sürücülerin trafik kurallarına harfiyen uyması gerektiğini ifade eden Bakıcı, “Uykusuz ve yorgun araç kullanmayınız. Uzun yolda her 2 saatte bir mola vererek elinizi ve yüzünüzü yıkayınız. Hız limitlerine uyunuz aşırı hız ve hatalı sollama yapmayınız. Can güvenliğiniz için yasal hız limitlerini aşmayınız. Trafik magandalarına dikkat ediniz, makas atanlar, trafiği tehlikeye sokanlara ve motosiklet sürücülerine dikkat ediniz. Kırmızı ışık ihlali asla yapmayınız. Emniyet kemerinizi mutlaka takınız" dedi.
                                SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi