Yozgat Termal Aqua Park ve Spor Kompleksi yeniden İl Özel İdaresi bünyesine geçti. Yozgat Belediyesi ile İl Özel İdaresi arasında imzalanan işletme hakkına ilişkin tahsis kararı iptal edildi. İl Genel Meclisi Haziran ayı dördüncü oturumunda Termal Aquapark ve Spor Kompleksi durumu görüşülerek karara bağlandı.
2017’DE HİZMETE GİRDİ
Dönemin Valisi Abdulkadir Yazıcı himayesinde Yozgat’a kazandırılan Termal Aquapark ve Spor Kompleksi 2017 yılında hizmete girmişti. 
Yozgat Valiliği tarafından dönemin Valisi Abdulkadir Yazıcı'nın temelini attığı Kadınlar Termal Aqua Park ve Spor Merkezi, modern yapısı ve şifalı suları ile örnek oldu. Yozgat’ta 10 milyon civarında harcama yapılarak inşa edilen 'Termal Aqua Park ve Spor Merkezi'ni ilk kullanan erkekler olmuştu. Tesislerin tanıtımı amacıyla başta Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç olmak üzere il yöneticileri, milli güreşçi Rıza Kayaalp ve gazeteciler tesislerde hem yüzmüş hem de incelemelerde bulunmuştu. Türkiye'nin termal ilk aqua parkı olma özelliğine sahip olan tesiste, çocuk eğlence havuzu, yetişkin eğlence havuzu, yüzme havuzu, güneşlenme terası, sauna, jakuzi, Türk Hamamı, masaj odaları, buhar odası, fitnes alanı, kardiyo alanı, çocuk odası, yetişkin oyun odası, kafeterya gibi pek çok alan bulunuyor.
TAHSİS İPTALİ İSTENDİ
Türkiye’nin kadınlara özel ilk 'Termal Aqua Park ve Spor Merkezi'nin değerlendirilmesi amacıyla 2021 yılında kullanım hakkı Yozgat Belediyesi’ne devredildi. Yozgat Belediyesi’nin yeni yönetimi tahsisin iptal edilmesi için İl Özel İdaresi’ne başvuru yaptı. Mayıs ayında İl Genel Meclisi gündemine alınan Termal Aquapark ve Spor Kompleksi’nin son durumu karara bağlandı.
İl Genel Meclisi Haziran ayı dördüncü oturumunda Termal Aquapark ve Spor Kompleksi’nin tahsis işleminin iptaline yönelik hazırlanan raporu oy birliği ile kabul etti.
MECLİSTE GÖRÜŞÜLDÜ
Termal Aquapark ve Spor Tesisinin beş yıllık tahsisinin İl Özel İdaresi ile Belediyesi arasında imzalanan sözleşmenin  tahsisin iptal edilmesine ilişkin Jeotermal ve Su Kaynakları Komisyonu tarafından hazırlanan rapor okundu.
Komisyon Başkanı  Ferhat Fidan, Mayıs ayı içerisinde Termal Aquapark ve Spor Tesisinde incelemelerde bulunduklarını aktardı.
Fidan, “ Mülkiyeti Hazineye ait Merkez İlçe Mutafoğlu Mahallesi II. Mıntıka tapunun 25 ada, 282 parselde kayıtlı 26.846,61 m2 alana sahip taşınmaz üzerine İl Özel İdaresince yaptırılan Termal Aquapark ve Spor Kompleksi Tesisinin, İl Genel Meclisinin 21.05.2021 gün ve 157 sayılı kararıyla Yozgat Belediye Başkanlığınca 5 yıl müddetle işletilmesi amacıyla, İl Özel İdaresi ve Yozgat Belediye Başkanlığı arasında yapılan sözleşme hükümleri gereğince tahsis edildiği görüldü.
Yozgat Belediye Başkanlığının 26.04.2024 tarih ve 33874 sayılı yazıların da Termal Aquapark ve Spor Kompleksi Tesisinin beş yıl müddetle Yozgat Belediyesi tarafından işletilebilmesi için hazırlanan sözleşmenin 9.2 maddesine istinaden, yapılan tahsisin iptal edilmesi talep edilmiştir.
Mülkiyeti Hazineye ait olup ilimiz merkez ilçe Mutafoğlu Mahallesi II. Mıntıka tapunun 25 ada, 282 parselde kayıtlı 26.846,61 m2 alana sahip taşınmaz üzerine İl Özel İdaresince yaptırılan Termal Aquapark ve Spor Kompleksi Tesisinin İl Genel Meclisinin 21.05.2021 gün ve 157 sayılı kararıyla Yozgat Belediye Başkanlığınca beş(5) yıl müddetle işletilmesi amacıyla tahsisinin yapıldığı, ilk zamanlar işletmesinin belediyece yerine getirildiği, zamanla işletmede istenilen sonuç alınamadığından tesisin devir edilmesi ve şartnamesinde belirtilen 9.2 maddesinde Yozgat Belediyesinin fesih talebinde bulunması halinde idarece sözleşme feshedilir hükümleri çerçevesinde, sözleşmesinin iptal edilmesi, tahsis tarihinden itibaren günümüze kadar bahis konusu tesiste meydana gelen deformelerin bakım ve onarımları ile tesisin elektrik, doğalgaz vesaire borç ve giderlerinin Yozgat Belediyesince yaptırılması ve kapatılması kaydıyla, İl Özel İdaresi ve Yozgat Belediye Başkanlığı arasında hazırlanan sözleşmenin 9.2 maddesine istinaden sözleşmenin iptal edilmesi komisyonumuzca uygun görülmüştür” dedi.
Raporun okunmasının ardından tahsisin iptali oy birliği kabul edildi.
                     ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi