MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, TBMM Genel Kurulunda 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'nin 12. maddesi üzerinde konuştu.
Konuşmasında  Yozgat’ın sorunlarını, beklentilerini dile getiren Milletvekili Sedef, çevre yolunun biran önce yapılması çağrısında bulundu.
Trafik kaldırmıyor
Milletvekili Sedef, Yozgat-Boğazlıyan ulaşımının tek şerit üzerinden sağlandığının altını çizerek, dar olan yolların trafik kazası riskini artırdığını dile getirdi.
Milletvekili Sedef, “Yozgat merkezden Boğazlıyan ilçemize, oradan da Kayseri ilimize ulaşımı sağlayan Atatürk yolu şu an itibarıyla tek şeritlidir ve oldukça dar bir yapıya sahiptir.  Bu durum sürücülerin güvenliği açısından büyük riskler oluşturmaklardır. Özellikle tarım faaliyetlerinin yoğun olduğu dönemlerde yaşanan trafik kazaları maalesef can kaybına neden olabilmektedir. Bu nedenle, Boğazlıyan ilçemiz ile Yozgat arasında bölünmüş yol yapılması ada gerekmektedir. Aynı zamanda, Yozgat merkezden geçen uluslararası E88 kara yolu trafik yoğunluğunu kaldıramıyor ve projesi hazır olan çevre yolunun da bir an önce yapılmalıdır” dedi.
Karanlıkdere projesi 
destek bekliyor
Milletvekili Sedef, Yozgat’ın Türkiye’nin önemli tarım bölgeleri arasında bulunduğuna değinerek, bölgeye özgü tarım ürünlerinin verimliliğinin artırılması, bu ürünlerin tamamının yapılması ve pazarlama yöntemlerinin geliştirilmesinin gerektiğini dile getirdi.
Şefaatli’de bulunan Karanlıkdere Vadisi'nin ayva ve üzüm yetiştiriciliği yönüyle değerlendirilmesi gerektiğini aktaran Milletvekili Sedef,  Alanda, 605 hektar arazinin tamamı için bir bağ tesisi kurulması mümkün olduğunu kaydetti. 
Milletvekili Sedef, “Karanlıkdere Vadisi'nin ülke tarımına kazandırılması beklentilerimiz arasındadır. Tarım sektörü, Yozgat ekonomimizin temel direklerinden biridir. Pancar eken çiftçilerimiz neredeyse tüm ilçelerimizde bu sektörün önemli bir parçasıdır. Çiftçilerimiz hem ülkemizin şeker ihtiyacını karşılamakta hem de ekonomiye önemli katkılar sağlamaktadır ancak üreticilerimiz çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır, bunların başında maliyetlerin artması gelmektedir. Gübre, tohum, akaryakıt gibi girdi maliyetleri çiftçimizi zor durumda bırakmaktadır. Buna ek olarak iklim değişiklikleri nedeniyle yaşanan kuraklık da pancar ekimi yapan çiftçilerimizi olumsuz etkilemektedir. Bu durum verim düşüklüğüne yol açmakta, sulama için harcanan elektrik maliyetini artırmakta ve çiftçilerimizin gelirlerini azaltmaktadır. Öncelikle çiftçilerimize destek sağlayacak tarım politikalarının oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi, gübre, tohum, elektrik ve ilaç gibi tarım girdilerine yönelik teşviklerin de artırılması gerekmektedir” diye konuştu.
Seyahat zinciri
Yozgat’ın bir çok alanda turizm potansiyellerine sahip olduğunu belirten Milletvekili Sedef, turizm potansiyellerini değerlendirilmesini istedi.
Milletvekili Sedef,  Sarıkaya’da bulunan Sarıkaya Roma Hamamı binlerce yıldan bu yana suyu kaybolmamış, günümüze kadar gelmiş en önemli Roma yapıtlarından biri olma özelliğini taşıdığını ifade etti.
Ülke turizmine kazandırılması amacıyla Kapadokya'dan Sarıkaya Roma Hamamı'na, Sorgun termalleri, Kerkenes Harabeleri ve Hattuşaş'a uzanan bir seyahat zincirinin oluşumunun sağlanmasını öneren Milletvekili Sedef,  ilçenin  turizmde önemli bir konuma geleceğini vurguladı.
Milletvekili Sedef,  Aydıncık’ta bulunan Kazankaya Kanyonu'nun tanıtımının Yozgat için büyük önem taşıdığını söyleyerek,  vatandaşları Yozgat'a bir seyahat planlayarak "saklı cennet" olarak adlandırılan Yozgat'ın incisi Kazankaya Kanyonu'muzu görmeye davet etti. 
TMO, randevu 
sistemini güncelledi
MHP Milletvekili Sedef, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin , il genelinde üreticilerden 752 bin ton hububat alımı gerçekleştirdiğini belirtti.
Milletvekili Sedef, “TMO'nun son üretici ürününü teslim edene kadar alım kampanyasını sürdüreceğini ilan etmesine rağmen bazı çevrelerce TMO'nun bu yıl ürün almayacağı dillendirilmiş ve çiftçilerimiz planlı bir manipülasyonla karşı karşıya bırakılmıştır. Randevu sisteminde yığılmalar yaşanmış, rekoltenin de yüksek olması nedeniyle fazla ürün götürülerek istemeden de olsa yoğunluğa sebep olunmuştur. Bununla birlikte randevu alıp hasat yapamadığı için randevusuna gelemeyen üretici sayısı da oldukça fazla olmuştur. Yaz boyunca yakından takip ettiğimiz alım döneminde çiftçilerimizin yaşadığı sorunlara müdahale ederek yanlarında olduk ve sonuç olarak TMO, randevu sistemini güncellediğini ve 2024 yılında yenilenmiş randevu sistemiyle çiftçilerimizin problem yaşamayacaktır” dedi.
Köylerde internet sorunu
Milletvekili Sedef,  Yozgat’ta kırsal alanlarda internet sorununun halen devam ettiğini vurguladı.
İnternet sorununun eğitimi de etkilediğinin altını çizen Milletvekili Sedef, “Ülkemizin büyümesini sürdürebilmesi köylerimizin gelişmesine, köylülerimizin de eğitim olanaklarına ulaşabilmesine bağlıdır. Yaşadığımız yüzyılda bilgiye ulaşabilmenin en kolay yolu olan internet erişimi Yozgat'ımızın birçok köyü için hâlâ sorun oluşturmaktadır. Köy ziyaretlerimizde muhtarlarımızla yaptığımız değerlendirmelerde bu konu sıklıkla dile getirilmektedir. Şebekenin olmayışı köylerimizdeki yaşamı derinden etkilemekte ve bu sorunların ortadan kaldırılmalıdır” ifadelerini kullandı.
Çalışmaktan yorulmayacağız
MHP Yozgat Milletvekili Sedef, "Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin getirdiği kazanımlarla birlikte Türkiye daha güvenli, daha kalkınmış ve daha istikrarlı bir ülke hâline gelmektedir. Bizler de Milliyetçi Hareket Partisi olarak birlikte çalışarak Türkiye'yi daha ileriye taşıyacağımıza inancımız tamdır. Çalışmaktan yorulmayacağız, vatan ve millet sevdamızdan da asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.
Milletvekili Sedef, konuşmasında daha sonra şunları kaydetti:
“Cumhur İttifakı Türkiye'nin siyasi tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır. Cumhur İttifakı, millî çıkarlarımızı koruma ve Türkiye'yi daha da ileriye taşıma hedefiyle oluşturulmuştur. Cumhur İttifakı, demokrasiye olan inancını ve millet iradesine saygısını en üst seviyede tutan bir anlayışa sahiptir. Halkın sesini duymak ve onun isteklerini gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışmaktayız. Cumhur İttifakı, Türkiye'nin kalkınması ve refahının artması için el ele vermiş, ortaya koyduğu projelerle ülkemizin geleceğine ışık tutmaktadır. Cumhur İttifakı'nın temel prensipleri arasında millî birlik ve beraberlik vardır. 
Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin getirdiği kazanımlarla birlikte Türkiye daha güvenli, daha kalkınmış ve daha istikrarlı bir ülke hâline gelmektedir. Bizler de Milliyetçi Hareket Partisi olarak birlikte çalışarak Türkiye'yi daha ileriye taşıyacağımıza inancımız tamdır. Çalışmaktan yorulmayacağız, vatan ve millet sevdamızdan da asla vazgeçmeyeceğiz.
Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınması için hayati öneme sahip olan 2024 bütçe teklifini görüşüyoruz. Bu bütçe teklifi ülkemizin geleceği için stratejik bir planı temsil etmektedir. Ekonomik istikrarın sağlanması, sosyal refahının artırılması ve kamu hizmetlerinin geliştirilmesi için gereken kaynakların doğru şekilde tahsis edilmesini içermektedir. Bu nedenle bu bütçe tasarısının yüce Meclisimiz tarafından onaylanması ülkemizin ilerlemesi için hayati adımlardan biri olacaktır. 2024 yılı bütçesinin eğitimden sağlığa, altyapıdan tarıma kadar birçok alanda yapılacak olan harcamalarla halkımızın refahına katkı sağlayacağına Milliyetçi Hareket Partisi olarak inancımız tamdır. ”                     ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi