Bugün Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğunun yıl dönümü. Saat 09.05’te bu büyük devlet adamına minnetimizi, özlemimizi, saygımızı dünyaya ilan edeceğiz…
Bugün 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü… Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 57 yaşında ebediyete intikalinin 85’inci yıldönümünde, bir kez daha özlemle ve saygıyla anılıyor.
Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 85’inci yıldönümü dolayısıyla Cumhuriyet Alanı’nda anma töreni düzenlenecek.
10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü
Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı kazanan ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 tarihinde saat 9’u 5 geçe, Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu.
Bu nedenle 10 Kasım, Türk Milleti için gerçek bir matem günü…
Atatürk’ün “En büyük eserim” dediği, demokrasi ve insan haklarına en uygun rejim olan Cumhuriyeti korumak konusunda büyük bir kararlılık gösteren Türk halkı, her yıl 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde, Ata’sına olan saygısını gösteriyor.
Hayat duracak
Bugün Saatler 09.05’i gösterdiğinde tüm yurtta olduğu gibi Yozgat’ta da hayat 2 dakikalığına duracak. Atatürk’ü anma ve çelenk sunma töreni Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde 08.50’de çelenklerin sunulmasıyla başlayacak. Saatler 09.05’i gösterdiğinde siren sesleriyle birlikte 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak.
Ardından Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 85’inci yılı dolayısıyla Cumhuriyet Alanı’nda anma töreni düzenlenecek.
Bütün resmi, özel kurum ve kuruluşlar bayrakları 10 Kasım Cuma günü, saat 09.05 ‘ten itibaren güneşin batışına kadar yarıya indirecek.
İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhuriyet Meydanı’ndaki program sona erecek.
1O Kasımların anlamı
Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, aramızdan ayrılışının 84’üncü yılındayız. 10 Kasım’ların Atatürk’ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından önemi büyüktür. Kentlisi köylüsü, zengini fakiri, işçisi amiri, genci yaşlı sı milyonlarca insan, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 85’inci yıl dönümünde saygı, sevgi ve özlemle anacak. Atatürk Anıtı önündeki törenin bitimini ardından program İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu’nda devam edecek.            HABER MERKEZİ