Bilgi, birikim ve tecrübesiyle bürokraside adından çokça söz ettiren, SGK İl Müdürlüğünde vatandaş odaklı hizmet anlayışını benimseyerek halkın büyük beğenisini kazanan Adnan Ünal Cumhur İttifakı oylarıyla İl Genel Meclisi Başkanı seçildi. Ünal'ın İl Genel Meclisi Başkanı seçilmesi kamuoyunda tam isabet şeklinde yorumladı. 
Milletvekilleri Abdulkadir Akgül, Süleyman Şahan ve Ethem Sedef'in Adnan Ünal kararı alkış alırken, diğer yandan da Cumhur İttifakının sarsılmaz iradesi Yozgat'ta yine vücut buldu.
İGM’DE İLK TOPLANTI
Yozgat İl Genel Meclisi  yeni dönemin ilk toplantısını gerçekleştirdi. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Yılmaz kısa bir konuşma yaptı. Yılmaz, yeni dönemde istişare ederek çalışacaklarını belirterek, devletin imkanlarıyla vatandaşa hizmet edeceklerini aktardı. 
Yılmaz ‘’Bir seçim süreci geçirdiniz, çok şükür kazasız belasız bir seçim sürecini bitirmiş olduk. Şimdi İl Özel İdaremize yeni bir heyecan, yeni bir sizlerle birlikte yiğitler şehri Yozgat’ın her bölgesine her noktasında, her lokasyonuna hizmet edeceğiz. Sizler bizim sahadaki, ilçelerimizdeki sorunlarımızı yerinde gören, bizlere ileten, bizlerin uçbeylerisiniz. Bizlerle birlikte, kanunlar çerçevesinde ne yapmamız gerekiyorsa onu yapacağız, istişare edeceğiz. Zaten İl Özel İdareleri, İl Genel Meclisleri oturmuş bir sistem. Meclisin görevleri belli, idarenin görevleri belli, valiliğimizin görevleri belli. Uyu içerisinde bundan önce olduğu gibi bundan sonra da inşallah çalışacağız. Derdimiz milletimize devletimizin verdiği imkanlar çerçevesinde en güzel hizmeti vermek. Dolayısıyla meclis çalışmalarına gececiğiz’’ dedi.
ŞAHBAZ GEÇİCİ BAŞKAN
İl Genel Meclisi’nde en yaşlı üye olarak MHPli Ümit Şahbaz  geçici başkanlık etti. Şahbaz, ‘’Benim bu dönem 4’üncü dönemimdir. Birbirimizi kırmadan, incitmeden, birlik ve beraberlik içerisinde Yozgat için güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. Bundan önceki meclisimiz çok başarılı bir dönem geçirdi. Bu dönemde beraber çalışmaktan, hoş seda bırakmaktan başka bir derdimiz yok. Cenab-ı Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın” ifadelerini kullandı.
ÜNAL TEK ADAY
İl Genel Meclisi’nin yeni döneminde görev  yapacak başkanlık seçiminde AK Partili Adnan Ünal tek aday gösterildi. Kapalı oyla gerçekleştirilen seçimlerde Ünal, 38’üyeli meclisten 35 oy alarak başkan seçildi. Seçimlerde bir oy geçersiz sayılırken, 2 oy ise boş çıktı.
Ünal, koltuğa oturduktan sonra ilk konuşmasında bütün meclis üyelerine teşekkür etti.  
İGM Başkanı Ünal, “Değerli Meclis üyeleri arkadaşlarım. Bana göstermiş olduğunuz yakın ilgiden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 23’üncü dönemde inşallah ilçelerimizden seçilerek geldiğimiz bu görevi layıkıyla uyum içerisinde birbirimize saygı ve sevgi çerçevesinde devletimizin verdiği imkanları ilçelerimizin köylerine tamamına adaletli bir şekilde ve hızlı bir şekilde götüreceğimize inanıyorum. Hepimiz birçoğumuz yeni yeniyiz yeni göreve başladık. Yeni olmamamızın avantajları dezavantajları olabilir ama uyum içerisinde çalışacağımıza inandığım için bu dezavantajı avantaja geçireceğimize eminim. Bizi bu göreve layık gören ve bu görevde olmamızı uyun gören ve değerli meclis üyelerimizin takdiriyle büyük bir çoğunluğunun oyu ile seçilmek olmaktan şeref duyuyorum” ifadelerini kullandı.
BAŞKAN VEKİLLERİ BELLİ OLDU
Yozgat İl Genel Meclisi’nde birinci başkan vekilliğini MHPli Adem Kızılok, oylarının tamamını alarak seçildi. İkinci başkanvekilliğine ise AK Partili Osman Biçer 36 oy alarak seçildi. 
Divan katip üyeliklerine ise Fatih Çıtak ve Harun Meriç oy çokluğu ile seçildi.
                        ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi