Yozgat’ta besicilikle uğraşan Muharrem Yalçın, üç ayaklı kuzunun dünyaya gelmesinin nedenini aşılara bağlarken, Yozgat’ın deneteme tahtası gibi kullanıldığını ilerini sürdü.
Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta besiciler hayvanlara uygulanan aşılara yönelik tepkilerini dile getirdi.
Yozgat’ta uzun yıllardır besicilik yaparak geçimini sağlayan Muharrem Yalçın, Yozgat’ın deneme tahtasına çevrildiğini, bilinmedik aşıların uygulandığını ileri sürdü.
ÜÇ BACAKLI KUZU DÜNYAYA GELDİ
3 bacaklı kuzu dünyaya geldi, besici nedenini aşılara bağladı
Yozgat’ta besicilikle uğraşan Muharrem Yalçın’a ait ahırdaki kuzulardan biri 3 bacaklı doğdu. İlk kez böyle bir olayla karşılaştığını söyleyen Yalçın, bu durumu Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hayvanlara uygulanan yanlış aşı politikasına bağladı.
Yozgat Merkeze Mehmet Efendi Hulusi Mahallesi’nde besicilikle uğraşan 57 yaşındaki Muharrem Yalçın’ın ahırındaki bir koyun, dün sabah saat 08.00 sularında sol ön bacağı olmayan 3 ayaklı kuzu dünyaya getirdi. Uzun zamandır hayvan yetiştiriciliği ile uğraştığını belirten Yalçın, ilk defa böyle bir durumla karşılaştıklarını ve son yıllarda gerçekleşen üç ayaklı, sakat ve ölü hayvan doğumlarının kendilerini tedirgin ettiğini söyledi. 
BİLİNMEDİK AŞI İDDİASI
Kuzunun ayağı dışında gelişiminin normal olduğunu ifade eden Yalçın, bu durumu Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hayvanlara uygulanan yanlış aşı politikasından kaynaklandığını iddia etti. 
50 yıldır hayvancılıkla uğraştığını söyleyen Yalçın, böyle bir olayın ilk kez başlarına geldiğini söyleyerek, “Sabah koyunum 3 bacaklı kuzuladı. 
Bu durum bilinmedik aşılardan dolayı oluyor. Aşıları getiriyorlar milletin hayvanına vuruyorlar, sonra da hayvanlar sakat doğuyor. Bizim Yozgat deneme tahtası gibi, bilinmedik aşıları getiriyorlar, vuruyorlar gidiyorlar. Sonra da kiminin buzağısı ölüyor, kiminin de kuzusu böyle sakat oluyor. 
Çünkü Tarım İl Müdürlüğü de yaptırdığı aşıyı bilmiyor. Bu durum aşıdan kaynaklanıyor. Bu kuzu büyümez böylece kalır elimizde, telef olur, ayağa kalkıp süt bile içemiyor hayvan, ileride ölür bu kuzu. Yazık bizlere, mağdur oluyoruz” dedi.                                 İHA
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi