Cumhuriyet Alanı’nda üç gün boyunca devam edecek olan Gazze için hayır çarşısının açılışına Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Belediye Başkanı Celal Köse, Cumhuriyet Başsavcısı Recep Sevgili, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgüt temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Gazze'de yaşanan insanlık dramına dikkat çekti. Vali Özkan, "Gazze'de yaşananlar hepimizin yüreğini yakıyor. Orada yaşayan kardeşlerimiz için elimizden geleni yapmak zorundayız. Bu hayır çarşısı da bu anlamda önemli bir adımdır. Türk milleti tarihten bu tarafa mazlumun ile zalimin kavgasında batı ile doğunun ayrımında mazlumun yanında, masumun yanında, garibanın gözünde serhat ışığı olmaya devam ediyor.  Dünyanın her yanında yangınlar kopuyor. Dünyanın her yanında canlar yanıyor. Türk milleti dini, cinsi, soyu, boyu ne olursa olsun, ayrım yapmaksızın yaratanın yarattığının yanında olmaya devam ediyor. Türk milleti kimi zaman Karabağ’da, kimi zaman Libya’da, Suriye’de, Afganistan’da, Balkanlar’da, coğrafyamızda dünya coğrafyasında nerede bir mazlum, masum varsa orada olmaya devam ediyor. Bu Türk milletinin merhametinin gereğidir. Bu Türk milletinin dünya üzerindeki Rabbimin ona kıldığı sorumluluğun gereğidir. Türk milleti Allah'ın buyurduğu şekilde dosdoğru kendine çevrilen yolda yürümeye devam ediyor. İnşallah maziden atiye geçmişten günümüze, günümüzden mahşere bu yoldan bu kutlu yoldan yürümeye devam edecek. Bugün yapılan hazırlıklarda bu yürüyüşün bir gereği bir gerekçesidir. Bugün arkadaşlarımızın, sizlerin buradan toplanması da kutsal sorumluluğun mübarek sorumluluğun bir gereği bir gerekçesidir. Kattığınız küçük olabilir. Bazınızın imkanı olmayabilir, duasını gönderebilir. Ama bu İbrahim’i bir duruşun yeridir. Türk milletini yapmıştır tarihte binlerce kere bu örneği öyle sergilemiştir. Bundan sonra da sergilemeye devam edecektir. Yüreğiyle, gönlüyle gelip burada buyurun arkadaşlarımıza. Gelemeyip gönlünü, dualarını gönderen hemşehrilerimizi, şükranlarımı sunuyorum " dedi.
Belediye Başkanı Celal Köse ise Filistinli vatandaşların yanlarında olduklarını söyledi. Başkan Köse, Gazze’de insanlık suçu işlendiğine değinerek, Yozgat’tan Gazze’ye yardım elinin uzanacağını aktardı.
Başkan Köse, “Her zaman Filistin halkının Orta Doğu topraklarının yanındayız. Yanında olmaya da devam edeceğiz. Devletimiz, milletimiz Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bütün yetkililerimiz oradaki yaşanan zulme, oradaki yaşanan vahşete, oradaki yaşanan katliama, oradaki yaşanan soykırıma her zaman ki gibi dik duruş sergiledi. Bundan sonra da sergilemeye devam edeceğiz. İnşallah buradaki yapılan kermeslerle de oradaki yaşayan bir kardeşlerimizin Müslüman kardeşlerimizin, dindaşlarımızın da yarısında merhem olmak için de bizler de buradan da elimizden geleni yapacağımızı umut ediyorum ve bekliyorum” ifadelerini kullandı.
Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, işgalci İsrail'in saldırılarından zarar gören Filistinlilere destek olmak amacıyla kermes düzenlendiklerini söyledi.
Müftü Gülden, "İşgal altındaki Filistin’de yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalamazdık. Bu kapsamda İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Yozgat Şubesi iş birliğiyle “Hayır Çarşısı”   düzenledik. Hayır Çarşısı’ndan elde edilen geliri, işgalci İsrail'in saldırılarından zarar gören Filistinli kardeşlerimize ulaştıracağız. İl Müftülüğümüz ve Türkiye Diyanet Vakfı Yozgat Şubesi iş birliğiyle Kur’an kursu öğretici ve öğrencilerinin kendi el emeği olan yemek ve tatlı türlerini gönüllülük esasına göre bulundurmak suretiyle bu kermesi organize ettik. Kermese destek veren bütün Kur’an kursu öğreticilerine, öğrencilerine ve gönüllülerine teşekkür ediyorum. Kermesimiz 3 Kasım 2023 tarihine kadar  açık olacaktır. Vatandaşlarımızı Hayır Çarşısı’na davet ediyorum” dedi.
Müftü Gülden şunları kaydetti:
“Asırlardır ceddimiz zalimlere engel olurken mazlumlara şefkate vesile oldu. Bu gün Oradaki yangına bir miktar katkı sunsunlar. Kimisi duasıyla, kimisi maddi katkılarıyla devletimizin zaten her bir kurumu kendi imkanlarıyla bu katkıyı sunuyor. Yozgat'ta da bu katkıyı biraz genişletmek amacıyla bugün bu kermesi açmayı planladık Sayın Valimiz sağ olsun müsaade ettiler.  Belediye Başkanımız Celal Köse her türlü lojistik desteği sağladı. Katkı sağlayan emek veren herkese teşekkür ediyorum.”
Düzenlenen Hayır Çarşısı’nda,  yemek çeşitleri, tatlı, pasta, börek ve el emeği-göz nuru ile örülen giysiler satışa sunuluyor.   ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi