Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin 1-7 Aralık tarihleri arasında kutlanan ‘Acil Sağlık Hizmetleri Haftası’ kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. 
İl Sağlık Müdürü Şahin,  Acil Sağlık Hizmetleri Birimi, İl Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesinde 26 Acil Sağlık Hizmetleri istasyonunda, toplamda 430 personelin görev aldığını aktardı.
Yozgat, istasyon ve ambulans başına düşen nüfus oranının, vakalara ulaşım süresinin Türkiye ortalamalarının üzerinde olduğunun altını çizen Şahin,  Yozgat’ta nitelikli ambulans olarak 1 adet yoğun bakım obez ambulansı, 2 adet kar paletli ambulans, 3 adet UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) aracı, 1 Umke Acil Müdahale Aracının bulunduğunu kaydetti.
112 çağrı merkezine yapılan asılsız çağrıların, arayan kişilerin doğru adres verememesi ve hasta konumunun net olarak belirlenememesi, trafikte sürücülerin ambulansa yol vermemesi, vb. nedenlerle maalesef ambulansların vak'alara ulaşmasını zorlaştırdığının altını çizen Şahin, vatandaşların bu konuda daha hassas olmalarını 112’yi gereksiz meşgul etmemelerini istedi.
Şahin, “ “Acil Sağlık Hizmetleri Haftası dolayısıyla bir kez daha vurgulamak isterim ki acil durumlarda saniyeler çok önemlidir. Ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da tepe lambası yanarken görüldüğünde yol verilmesi hayatî önem taşımaktadır. Trafikte ilerleyen ambulansa yol verme konusunda özen gösterilmemesi, zamanla yarışan 112 acil müdahale ekibinin hayatî tehlikesi olan hastayı zamanında tedavi merkezine yetiştirmesine engel olmaktadır. 112 acil çağrı hattının gereksiz yere meşgul edilmesinin önlenmesi ve trafikte ambulansların geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla “Yaşama Yol Ver” projesi ilimizde de sürdürülmektedir. Bu kapsamda; Her türlü zor şartlarda bile görevini fedakârca ve başarıyla yerine getiren acil sağlık hizmetleri çalışanlarımızın insanımıza vermiş oldukları bu kutsal hizmet her türlü takdirin üzerindedir” dedi.     SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi