Yozgat’ta gözler 31 Mart 2024’de yapılacak yerel seçimlere çevrildi. Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci dönem milletvekilliği genel seçimlerinden başarıyla ayrılan AK Parti, yerel seçimler için yol haritasını belirledi. Aday gösterilecek isimlerin anket çalışmaları ile belirleneceği AK Parti’de Kasım ayı oldukça yoğun geçecek.
Siyaset arenasında yerel seçim hazırlıkları sürerken partilerin izleyeceği stratejiler de belli olmaya başladı. Yerel seçim için çalışmalarını hızlandıran AK Parti, düğmeye bastı. İktidar partisi geçmiş seçimlerde olduğu gibi 31 Mart 2024 seçimleri için işi sıkı tutmaya başladı. Yozgat’ta geniş kapsamlı bir çalışma yürütmesi beklenen AK Parti’de belediye başkan aday adaylığı için de müracaatlar Kasım ayından itibaren alınmaya başlanacak.
ÖNEMLİ KRİTER ANKET 
Yozgat’ta siyasi partiler kamuoyunun destek verdiği isimler üzerinde duruyor. Mayıs seçimlerinin ardından yerel seçimler için stratejik çalışmalara başlayan siyasi partiler, belirleyici unsur olarak anketlere yönelecek. AK Parti ve MHP’nin önümüzdeki haftadan itibaren anket çalışmaları ile mevcut belediye başkanları ve kamuoyunda ismi öne çıkan isimler üzerinde değerlendirmeler yapacak. Kasım ayı içerisinde geniş kapsamlı anket çalışması yapılması beklenirken, sivil toplum örgütlerinin de görüşlerinin alınacağı öğrenildi.
BELEDİYELERE YAKIN TAKİP
Hizmet performansı, vatandaş memnuniyeti ve  karnesi zayıf çıkan mevcut belediye başkanları ile yola devam edilmeyecek. Bunların yerine gerçekleştirilecek anketlerle halkta ve teşkilatlarda karşılığı olduğu tespit edilen yeni isimler aday gösterilecek. Yapılan taslak planlamaya göre Kasım  itibaren belediye başkan, belediye meclis ve il genel meclisi üyelikleri için aday tespit çalışmaları başlayacak. Aday adayı mülakatları ve yaptırılacak son kamuoyu anketlerinin ardından da yıl sonu itibarıyla adaylar ilan edilmeye başlanacak. 
VATANDAŞA SORULACAK
Planlamaya göre kasım sonunda teşkilât temayül yoklamalarına başlayacak. Bu kapsamda teşkilât üyelerinin, mevcut belediye başkanlarını “belediye hizmetleri”, “halkla ilişkiler”, “teşkilâtla ilişkiler” ve “AK Parti’nin ilke ve değerlerine uyumluluk” yönünden değerlendirmeleri istenecek. Mevcut başkanın yeniden aday gösterilip gösterilmemesi konusu, belediye başkanlığı için isim önerisi de anket soruları arasında yer alacak.
KONUŞULAN İSİMLER
AK Parti, belediye için ise ikişer isim önerisi isteyecek. Yozgat’ta mevcut belediye başkanı Celal Köse’nin tekrar aday adayı olacağı süreç içerisinde AK Parti Seçim İşleri Başkan Yardımcısı ve geçmiş dönem milletvekili Av. Yusuf Başer, İŞKUR İl Müdürü Taner Yıldız, Memur-Sen İl Temsilcisi Kenan Şerefli kamuoyunda konuşulan isimler yer alıyor.
                                  ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi