AK Parti Yozgat Milletvekili Süleyman Şahan, Türkiye’nin önemli tarım bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta 10-20 baş hayvanla yapılan hayvancılık işletmeleri, verilen desteklemelerde 100-200 başlık büyük işletmelere dönüştürülmeye başlandığını söyledi.
882 PROJEYE 
588 MİLYON TL DESTEK
Türkiye'nin önemli tarım ve hayvancılık bölgelerinden birisi olan Yozgat'ta 10-20 baş hayvanla yapılan hayvancılık işletmeleri, verilen desteklemelerde 100-200 başlık büyük işletmelere dönüştürülmeye başlandı. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından verilen hibe desteklerle birlikte Yozgat il genelinde bütün projeler olmak üzere 588,10 milyon TL tutarında 882 proje hazırlanarak, uygulamaya konuldu. 
YATIRIMCILARIN YANINDA
AK Parti Yozgat Milletvekili Süleyman Şahan, Yozgat’ta gerçekleştirilen yatırımları yakından takip ettiklerine değinerek, kentin gelişim ve kalkınmasına yönelik yatırımcıların her zaman yanlarında olduklarını aktardı.
TKDK’nın çalışmaları ile birlikte sahada sonuç alındığını dile getiren Milletvekili Şahan,  kırsal alanlarda sağlanan yatırımlarla canlılığın ve hareketliliğin hissedildiğine vurgu yaptı.
Milletvekili Şahan, tarım, hayvancılık, gıda sektörünün stratejik bir güç haline geldiğine dikkat çekerek, TKDK hibe desteklerden en fazla yararlanan iller arasında ilk sıralarda bulunan Yozgat'ta uygun bulunan 882 projenin yatırım tutarının 469.5 milyon TL’si kurum tarafından  hibe ödemesi yapıldığını, hibeler sayesinde 1120,40 Milyon TL yatırım yapıldığı belirtti. 
KIRSALA YATIRIM
Yatırımların (Süt, kırmızı et ve kanatlı yatırımları, et-süt işleme ve pazarlama yatırımları meyve-sebze depolama ve paketleme, su ürünleri, arıcılık, tıbbiaromatik bitkiler, seracılık, yerel ürünler, zanaatkarlık, kırsal turizm, yenilebilir enerji) şeklinde yapıldığına vurgu yapan Milletvekili Şahan, sürdürülebilir bir şekilde kırsal alanda hayat kalitesinin geliştirilmesi, bölgesel eşitsizliklerin azaltılması, hayvan refahı ve çevrenin korunmasıyla ilişkili AB standartlarına erişme konusunda tarımsal işletmelerin desteklenmesini amaçlandığına değindi. 
TESİS SAYISI ARTTI
Yozgat’ta hayvancılık konusunda bu güne kadar 110 süt üretim tesisi 55 besi çiftliği 2 süt işleme tesisi 5 kırmızı et işleme tesisi ve 7 süt toplama merkezi kurulduğunu söyleyen Milletvekili Şahan,  TKDK tarafından verilen hibeler ile kırsalda birçok kişinin hayatının değiştiğini; kadınların iş kurduğunu, istihdama katkı sağladığını ve gençlerin kırsala dönmeye başladığını kaydetti. 
Milletvekili Şahan, projelendirilen yatırımların yakından takip edildiğini, işletmeye açıldıktan sonra da işletmenin faaliyetlerini inceleyerek, karşılaşılan sorunlarıyla ilgili çözümler üretildiğini belirterek, ''Yozgat'ta hayvancılık küçük aile işletmeleri olarak dağınık bir şekilde yapılmaktadır. Bu karlı bir üretim olmaktan çok uzak. Bu nedenle yatırım yapabilecek aileleri ve köyleri ziyaret edip, bilgilendirme yaparak, aile işletmeleri yerine büyük işletmeler yapmaları halinde hibe destekler verebileceğimizi anlatıyoruz. Bu konuda oldukça iyi bir mesafe aldık. İşletmeler üretime geçtikten sonra Yozgat'ta 210 bin civarında olan büyükbaş hayvan varlığı ve 465 civarında olan küçük baş hayvan varlığı ciddi oranda artacaktır' yapılan yatırımlarla ihracatta hedeflenen çizgiye ulaşılarak ekonomik anlamda ülkenin kalkınmasına destek sağlamak adına bu sayının daha fazla artması için çalışmalar devam edecektir” dedi.  
                         ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi