AK Parti Genel Merkezi, yerel seçimlerde aday belirlemek için anket çalışmalarını sıklaştırdı. Yozgat’ta her geçen gün farklı isimler gelirken, AK Parti’nin son yaptığı ankette Celal Köse ve Serdar Açıkgöz öne çıktı.
AK Parti'de temayül yoklamasının ardından aday belirleme sürecinin önemli bir ayağını oluşturan anket çalışmasına geçti. 
Yozgat’ta seçimi kazanma ihtimali yüksek isimler için anket süreci başladı. İki ismin sorulduğu Yozgat’ta anketlerden çıkan sonuçlar bir rapor halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak.
Geçtiğimiz haftalarda 6 isim üzerinde yapılan anketin ardından sayı 2’ye düşürüldü ve vatandaşlara soruldu. Celal Köse, Harun Lekesiz, İskender Nazlı, Taner Yıldız, Serdar Açıkgöz ve Barış Açıkgöz üzerinde yapılan değerlendirmelerin ardından, iki isim öne çıktı. Mevcut Belediye Başkanı Celal Köse ile Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Açıkgöz üzerinde ağırlıklı durulurken, anketlerden çıkacak sonuç belirleyici olacak. 
AK Parti, yerel seçimler öncesi aday belirleme çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, temayül yoklamaları tamamlanırken, aday belirleme sürecinin önemli ayağını oluşturan anketlerle halkın nabzı yoklanıyor.  Titizlikle yürütülen çalışmalarda gözler  Yozgat’ta adayın kim olacağına çevrilirken, aday ismin ikiye indirilmesi kentte hareketlilik getirdi. 
Genel merkezin tercihi
AK Parti Genel Merkezi, yerel seçimlerde aday belirleme çalışmalarına hız verdi. Genel Merkez tarafından birkaç farklı firma üzerinden anket çalışması yapılıyor. Anket şirketleri birçok vatandaşı arayıp yerel seçimlerle ilgili dikkat çeken sorular soruyor.
 “Mevcut belediye başkanının hizmetlerinden memnun musunuz?”, “Mevcut belediye başkanı başka partiden aday olsa oy verir misiniz?”, “Temayülde ismi çıkan X ismi, belediye başkan adayı gösterilse oy verir misiniz?” gibi sorular aranan isimlere yöneltiliyor.
İlk adaylar pazar 
günü açıklanacak
Öte yandan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Adaylarımızın ilk açıklamasını, belirli bir bölümünü bu pazar günü İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştireceğiz. Ayın 15’inde hem seçim beyannamemizi hem de kalan adaylarımızı Ankara’da açıklayacağız" dedi.
Çelik, “Biz yerel yönetimi yüksek olan bir bakıma da bizim siyasi hareketimizin öncesinde Recep Tayyip Erdoğan belediyeciliği dediğimiz bir belediyecilik geleneği içerisinde siyasi hareketimize de evrilmiş bir yapıyız. Bu sebeple de yerel yönetimler konusunda hem söyleyeceğimiz çok şey var bir yandan da 20 yıldır bu konuda yaptığımız bir çok şey var. Cumhurbaşkanımızın daha önceki belediye başkanlığı döneminden deneyimleri var ama tabii hayat devam ediyor. Toplumsal değişim, şehirlerdeki değişim, şimdiye kadar sürdürdüğümüz iyi uygulamaları sürdürmeyi ama aynı zamanda da yeni siyasetler geliştirmeyi de gerektiriyor” şeklinde konuştu.
                           ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi