Yozgat Belediyesi ile Yozgat İl Müftülüğü işbirliğinde Çarşamba Söyleşileri devam ediyor. İl Müftü Yardımcısı Aybala Tuğba Uzuner’in konuşmacı olarak katıldığı ve kadınlara yönelik düzenlenen söyleşi Yozgat Belediyesi Eğitim ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 
Yozgatlı kadınların yoğun ilgi gösterdiği söyleşisi de "Maddi ve Manevi Temizlik" konulu sohbet yapıldı. İl Müftü Yardımcısı Uzuner, İslam’ın, temizliği imanın vazgeçilmez bir gereği olarak gördüğünü, Müminlere maddi ve manevi kirlerden arınmayı, hayatın her alanında pak ve temiz olmayı emrettiğini aktardı.
Temizliğin, tabiatın özünde ve insanın fıtratında var olan bir ihtiyaç olduğuna değinen Uzuner, “Temizlik, müminin İslâm’la aydınlanan kalbini karanlıktan, kirden, pastan uzak tutmasıdır. Gönlünü kibir, riya, haset, yalan, cimrilik gibi hastalıklardan arındırması; tevazu, dürüstlük, cömertlik, merhamet, edep gibi güzel hasletlerle donatmasıdır. Ruhunun aynası, kalbinin tercümanı olan dilini kaba ve yüz kızartıcı sözlerden, terbiye dışı konuşmalardan, yalan ve iftiralardan beri kılmasıdır. Göz, kulak, el, ayak gibi azalarını kötülüklerden ve haramlardan korumasıdır. Her işinde helal olana yönelmesidir. Hata ve yanlışlarından tövbe ederek günah yükünden kurtulmasıdır” dedi.
İl Müftü Yardımcısı Uzuner, sohbetinde şunları kaydetti:
“Temizlik, kul olduğumuzu, yaratılış gayemizi unutturan her türlü hatalı tutumu terk etmektir. Kendimizi günah ve haramdan uzak tutmaktır.  Allah’ın rızasına, güzel ahlâka ve helâl olana yönelmektir. Manevi anlamda arınmaya gayret eden Müslüman, maddi temizliğine de özen gösterir. Temiz yaşamak ve sağlığını emanet bilerek korumak, müminin erdemidir. Dininin direği, gözünün nuru olan namaza abdestle hazırlanan her mümin, en çok kirlenen uzuvlarını günde en az beş defa temizlemiş olur. Peygamber Efendimizden aldığı terbiye gereği, kişisel bakımına dikkat eder. Bedenini, giysilerini, evini ve çevresini temiz tutar. Resûl-i Ekrem, insanların çoğunun değerini bilemediği iki nimetten birinin sağlık olduğunu söylemiştir. Özensiz davranarak sağlığını tehlikeye atmanın sonucu elbette pişmanlıktır.  Tedbirde ihmalin, Rabbimiz katında vebal olduğunu unutmayalım."
                    SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi