İlaç fiyatlamasında kullanılan Euro kurunun 17.55 TL’ye yükseltilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı resmi gazetede yayımlandı. 25 Aralık’tan itibaren ilaç fiyatları yüzde 25 zamlanacak.
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Taner Demirer,   İlaç fiyatlamasında kullanılan Euro kurunun 17.55 TL’ye yükseltilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı resmi gazetede yayımlandığını söyledi.
 Demirer, “Ne yazık ki acı, çile, yokluk, yoksulluk, açlık, ikinci sınıf vatandaşlık, hastane ve ilaç kuyrukları ile dolu bir “Türkiye Yüzyılı” hepimizi bekliyor!” dedi.
SIKINTI ARTACAK
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Taner Demirer, ilaç fiyatlamasındaki kararın 9 gün sonraya bırakılmasını eleştirdi. Bunun büyük bir kaosa neden olacağına dikkat çeken Demirer, “Kararın 9 gün sonraya bırakılması piyasada derin bir kaos ve ilaç yokluğuna yol açacak, yine eczaneler günah keçisi ilan edilecek. Buradan hareketle:. Yerli ve Milli bir ilaç politikası olmayan Türkiye’nin ilaç sıkıntısı artarak devam edecektir” iddiasında bulundu.
İHMAL EDİLDİ
 20 yıllık AKP iktidarında yerli ilaç sanayi ve yerli ilaç üretimi göz ardı edildiğini belirten Demirer, “Türkiye ilaçta tamamen dışa bağımlı hale getirilmiştir. Bugün Avrupa ve Kuzey Amerika’ya kıyasla maalesef vatandaşlarımızın sadece %15’i yenilikçi ilaçlara ulaşabilmektedir.  Gerçekten uzak döviz kurları, ilaç ve hammadde ithalatını ciddi anlamda zora sokmuş, yeni ilaçların ruhsat ve geri ödeme aşamalarında istenen ilave indirimler firmaları yıldırarak ilaç sıkıntısını derinleştirmiştir. !0 milyon Suriyeli sığınmacıya bedava sağlık hizmetinin verildiği ülkemizde sağlık hizmetlerinin sunum ve standardındaki kalite üçüncü dünya ülkelerinin seviyesine düşmüştür. Dahası sığınmacıların Türkiye Cumhuriyeti’ne sadece 1 yıllık ilaç maliyeti 1 milyar dolara ulaşmıştır” dedi.
ÇİLE YÜZYILI
Türk insanının mevcut karar sonrasında ilaç sıkıntısının artacağına dikkat çeken Demirer, “Görünen o ki ülkesinde 2. Sınıf vatandaş muamelesi gören Türk insanının bitmeyen ilaç ve sağlık çilesi artarak devam edecektir. Ne yazık ki acı, çile, yokluk, yoksulluk, açlık, ikinci sınıf vatandaşlık, hastane ve ilaç kuyrukları ile dolu bir “Türkiye Yüzyılı” hepimizi bekliyor!!” ifadelerine yer verdi.

Editör: Hakimiyet Gazetesi