Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim Sanat Merkezi tarafından tanılama süreci eğitim toplantısı gerçekleştirildi.
Bilim Sanat Merkezleri öğrenci tanılama ve yerleştirme takvimi çerçevesinde Yozgat’ta yapılacak işlemler ve sınav uygulamaları hakkındaki bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Yozgat Valiliği Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Fatma Temel Turhan Bilim Sanat Merkezi Müdürü Abdulkadir Koyuncu, Uzman Psikolojik Danışman Mustafa Yılmaz, ilkokul idarecileri, ilkokul sınıf öğretmenleri, psikolojik danışmanları ve rehberlik öğretmenleri katıldı.
Fatma Temel Turhan Bilsem Müdürü Abdulkadir Koyuncu,  Bilim ve Sanat Merkezleri öğrenci tanılama ve yerleştirme sürecine ilişkin işlemler 1, 2 ve 3. sınıf düzeyinde genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarında başladığını söyledi.
Koyuncu, öğrenci tanılama ve yerleştirme takvimi çerçevesinde yapılacak işlemler ve sınav uygulamaları hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulundu.
BİLSEM öğrenci tanılama süreci ile ilgili bu yıl öne çıkan farklı uygulamalara da değinen Koyuncu, BİLSEM öğrenci tanılama sürecine ilişkin işlemler 1, 2 ve 3. sınıf seviyelerinde yetenek alanlarına göre aday olacaklarını belirtti.
 "Bilim ve Sanat Merkezleri Öğrenci Tanılama ve Yerleştirme Kılavuzu" doğrultusunda ilkokul yöneticileri, rehber öğretmen/psikolojik danışmaları ile ilkokul 1, 2 ve 3. sınıf öğretmenlerine özel yetenekliler ve BİLSEM tanılama süreci hakkında bilgilendirme toplantıları yaptıklarına değinen Koyuncu, “Öğrenci tanılama sınavı; ilkokul 1, 2, ve 3.sınıf düzeylerinde yetenek alanlarında aday gösterilen öğrencilerin arasından seçilen öğrencilere yönelik uygulanacak.
Öğrencilere genel zihinsel, resim veya müzik yetenek alanlarında özel yetenekli olarak tanılama yapılacak.
BİLSEM'ler, örgün eğitim kurumlarına devam eden ve belirli yetenek alanlarında özel yetenekli olarak tanılanan öğrencilere destek eğitimi sunmak amacıyla açılmıştır.
Öğrenci tanılama süreci, 1, 2 ve 3. sınıf seviyelerinde yetenek alanlarına göre aday gösterilen öğrenciler arasından belirlenecektir.  Aday gösterme süreci, okul yönlendirme komisyonları tarafından yürütülecek ve her bir yetenek alanı için belirlenen sınıf düzeyindeki toplam öğrenci sayısının en fazla yüzde 20'si aday gösterilebilecektir. Bir öğrenci en fazla iki yetenek alanından aday gösterilebilecektir. Öğrencilerin yetenek alanlarına göre aday gösterilme işlemleri 8-19 Ocak 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrenciler 18 Nisan 2024 tarihinde ilan edilecek" dedi.
                      ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi