Yozgat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Topal, evlerinde bakılan tam bağımlı vatandaşlara ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla bu ay toplam 17 milyon lira Evde Bakım Yardımını hesaplara yatırmaya başladıklarını söyledi. İl Müdürü Arif Topal, bakanlık tarafından sunulan en önemli aile odaklı bakım hizmet modellerinden biri olan Evde Bakım Yardımının 2006 yılında engelli bireylerin öncelikle aile yanında desteklenmeleri düşüncesiyle başlatıldığını belirtti. İl Müdürü Arif Topal, “Engelli vatandaşlarımızın aile bütünlüklerini muhafaza edecek şekilde bakımlarının evde yapılmasını önceliyoruz. Evde Bakım Yardımı ile engellilerin yaşadığı ortamdan ayrılmadan, ailesi veya yakınlarıyla birlikte yaşayarak aile birliğinin korunmasına ve güçlenmesine destek oluyoruz’’ dedi.
Evde Bakım Yardımı ile bakıma ihtiyaç duyan tam bağımlı yakınlarının bakımını üstlenen vatandaşların desteklenerek aile bütünlüğünün korunduğunu vurgulayan Topal, aylık ortalama 3 bin 500 vatandaşın Evde Bakım Yardımından yararlandığını ve hak sahibi başına aylık 5 bin 97 lira 96 kuruş ödeme yapıldığını hatırlattı. Topal, “Evlerinde bakılan tam bağımlı vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 17 Milyon lira Evde Bakım Yardımını hesaplara yatırmaya başladık. 2023’te toplam 201 milyon lira Evde Bakım Yardımı ödemesi yaptık. 
Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye Yüzyılı Vizyonumuz çerçevesinde bakanlık olarak engellilik alanındaki hak temelli sosyal yardımların şeffaf bir anlayışla sürdürülebilir olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz’’ diye konuştu
Topal, Öte yandan Ocak ayı memur maaş katsayısındaki yeni düzenlemeyle Evde Bakım Yardımı ödemeleri Şubat ayında hak sahiplerinin hesaplarına artışlı şekilde 7 bin 608 lira 71 kuruş olarak yatırılacağını sözlerine ekledi. 
                        Haber Merkezi
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi