Nevşehir’de öğretmenlik yapan hemşehrimiz Yasin Gençkol, geçirdiği ağır trafik kazasının ardından hayata yeniden tutunurken, pandemi döneminde de üç öykü ve bir şiir kitabı çıkardı.
Hemşehrimiz Yasin Gençkol, Nevşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Elektrik öğretmeni olarak görev yapmasına rağmen yazarlığını da ön plana çıkardı.  Mesleki alanda geleceğin elektrik ustalarının yetişmesine katkı sağlayan Gençkol, yazdığı öykü ve şiir kitaplarıyla dikkat çekiyor. Çıkardığı kitapları beğeniyle okunan Gençkol’un şiir kitabının baskısı da devam ediyor.
YAŞAM MÜCADELESİ VERDİ
Hemşehrimiz Gençkol, üniversite sınavlarına hazırlanırken ağır bir trafik kazası geçirdi. Yaklaşık 1,5 yıl komada kalan ve yeniden yaşama tutunan Gençkol adeta ikinci baharını yaşamaya başladı. Üniversite sınavlarını başarıyla geçen Gençkol, öğretmen oldu. Yaşam mücadelesinin ardından yaşama sımsıkı sarılan Gençkol, bir yandan da kitap yazmaya başladı.
PANDEMİ DE KİTAP YAZDI
Hemşehrimiz Gençkol, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde de boş durmadı. Öğretmenlik mesleğinin gelişimi için çalışmalar yapan Gençkol, kitap yazmaya başladı. Sosyal yaşamın durduğu ve hayatın kapalı alanlara tıkalı kaldığı dönemde Çavuş, Benim Hikayem ve Bozoklu Genç Miskin adlı öykü kitaplarını kaleme aldı.
HAYATI BU ÖYKÜLERİNDE
Hemşehrimiz Yasin Gençkol, geçirdiği ağır trafik kazasının ardından artık yaşama daha farklı baktığını söyledi. Hayatı ve insanları sevdiğini dile getiren Gençkol, hiçbir şeyin insanlardan ve yaşamdan daha fazla değerli olmadığını vurguladı.
Kendi yaşamını öykü ve şiir kitabına döktüğünün altını çizen Gençkol, “ 15 Mayıs 1986 yılında  Yozgat Develi Mahallesi'nde iki katlı müstakil bir evde dünyaya geldim. Hayatımın ilk on beş yılı Yozgat'ta geçti. Daha sonra Nevşehir'e taşındık. Liseyi Nevşehir'de okudum. Lise son sınıfta öğrenci olduğum dönemdi.  Üniversite sınavına hazırlanıyordum. Ağır bir trafik kazası geçirdim. Bir buçuk ay, on beş on altı günü komada olmak üzere, Erciyes Üniversitesi tıp fakültesi Hastanesi'nde kaldım. Sonraki yıl yeniden sınava hazırlanıp üniversiteyi kazandım. Günümüzde Nevşehir Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde Elektrik öğretmeni olarak çalışmaktayım. Pandemi döneminde kitap yazmaya başladım. Üç tane öykü kitabım ve bir tanede şiir kitabım bulunmaktadır” dedi. 
                       ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi