Yozgat’ta iftar menüleri bu yıl cep yakıyor. Ortalama olarak kişi başı 250 liradan başlayan menü fiyatları 500  liraya kadar yükseliyor.  Türkiye genelinde iftar menülerine gelen zamlar gündemden düşmüyor.  Normal zamana kıyasla neredeyse iki katı fiyat belirleyen mekanlar tepki çekiyor. Ramazan ayına sayılı günler kala restoran ve lokantalar, iftariyelik, çorba, ara sıcak, ana yemek ve tatlıdan oluşan menülerini belirliyor. 
Son dönemde gıda enflasyonunda yaşanan artış başta olmak üzere girdi maliyetlerindeki yükselişler nedeniyle iftar menülerinin fiyatları da neredeyse ikiye katlandı. 
Son süreçte yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren esnaflar, et başta olmak üzere girdi maliyetlerinde yaşanan yükselişler nedeniyle ramazan iftar menü fiyatlarında  artışa gitti. İlimizde geçen yıla oranla ramazan menülerinde fiyatlar büyük oranda artış gösterdi.
Yozgat’ta  restoranlara göre değişkenlik gösteren fiyatlar, iftariyelik, çorba, ara sıcak, ana yemek ve tatlıyı içeren menülerde geçen yıla kıyasla iki katına çıktı.
Ramazan menüleri, bu yıl yüksek oranda pahalandı. Fiyat artışlarına gerekçe olarak girdi maliyetlerinin yükselmesi gösteriliyor. Yapılan hesaplamalara göre 4 kişilik bir ailenin restoranda oruç açması bin lirayı geçiyor. 
Ramazan menülerinin bu yıl bu kadar pahalı olmasının temel nedeni artan maliyetler ve gıda enflasyonu olarak gösteriliyor. Gıdadaki enflasyonun yükselmesinin yanı sıra, işçilik giderleri, kira, vergi ve SSK ödemeleri ve enerji maliyetleri de fiyatları artırıyor.
Artan iftar menüsü fiyatları karşısında birçok vatandaş, evde iftar yapmanın daha ekonomik olacağını düşünüyor. Restoranlardaki yüksek fiyatlar, Ramazan ayında evde ailecek yapılan iftarların değerini bir kez daha ön plana çıkarıyor.
Ramazan ayının manevi atmosferi içinde iftar sofraları, gerek evlerde gerekse restoranlarda önemli bir yer tutuyor. Ancak bu yıl restoranlardaki fiyat artışları, birçok kişiyi evde iftar yapma yoluna itiyor. Restoran ve otellerdeki iftar menüleri için belirlenen fiyatlar, vatandaşların bütçesini zorlarken, Ramazan ayının ruhuna uygun daha sade ve anlamlı iftarlar evlerde tercih edilmeye başlandı.          HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi