Yozgat İl Genel Meclisi,  2024 Yılı Performans Programı ve 2024 -2026 Mali Yılı Gelir ve Gider Bütçe taslağı görüşülerek karara bağlandı. Oy birliği ile alınan karara göre, Yozgat İl Özel İdaresi’nin 2024 yılı mali gider bütçe rakamı 700 milyon lira olarak belirlendi. Gider bütçesinde en yüksek kalem personel giderleri ve yapılacak yatırımlara ayrıldı.  Personel giderleri olarak 367 milyon 500 bin TL ayrılırken, yatırıma ayrılan bütçe ise 253 milyon 800 bin TL oldu.
OY BİRLİĞİ
Yozgat İl Genel Meclisi, 2024 Mali Yılı Performans Programı ve 2024 Mali Yılı Bütçe Tasarısı 700 milyon TL olarak oy birliğiyle kabul edildi. İl Özel İdaresi’nin 2024 yılı bütçesinin görüşüldüğü Kasım ayı oturumları tamamlandı. 
İl Genel Meclisi Başkanı İskender Nazlı başkanlığında gerçekleştirilen toplantılarda bütçe görüşmeleri yapıldı.
İl Özel İdaresinin 2024 Yılı bütçesi 700 milyon TL olarak oy birliğiyle kabul edildi. Geçen yıl 340 milyon TL olan İl Özel İdaresi bütçesi, bu yıl 700 milyon TL’ye yükseldi.
BÜTÇE HAYIRLI OLSUN
İl Genel Meclis Başkanı İskender Nazlı, ay boyunca özverili bir şekilde görev yapan meclis üyelerine teşekkür ederek, “Bütçemizin, ilimize, ilçelerimize, köylerimize ve tüm kurumlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Allah hep birlikte hayırlı hizmetlere imza atmayı bizlere nasip etsin. Bir aylık çalışma esnasında uyumlu, birlik, beraberlik içinde ve gerçekten meclisi önemseyen çalışma yapan bütün meclis üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu birlik beraberlikten Yozgat’ın faydalanacağını ve daha hayırlı hizmetlerin gerçekleşeceğini düşünüyorum” dedi.
YATIRIM BÜTÇESİ
Kasım ayı içerisinde yoğun bir şekilde devam eden bütçe görüşmelerinin birlik, beraberlik ve hizmet odaklı olarak tamamlandığını kaydeden  İGM Başkanı Nazlı, bütçeyle ilgili yaptığı konuşmada 2024 yılındaki yatırım faaliyetlerini şekillendirecek bir aylık bütçe çalışmalarını tamamladıklarını belirterek meclis olarak, tek gayelerinin köylerdeki yaşam kalitesini arttırmak ve çağın gereklerine uygun hizmetler yürütmek olduğunu söyledi.
İGM Başkanı İskender Nazlı, “Eğitimden, altyapıya, yol, ulaşım, imar ve yapı işlerine kadar her alanda hizmetlerimiz devam edecek. Yozgat Valiliği İl Özel İdaresinin 2024 Mali Yılı Bütçesi, 5302 sayılı İl Özel İdare Kanununun 13. Maddesi ve aynı kanunun 10. ve 45. Maddeleri ile Mahalli  İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin 27. Maddesi gereğince Yozgat İl Genel Meclisi tarafından 20.11.2023 tarihinde 700 milyon TL olarak kabul edildi. Kabul edilen bütçenin 253 milyon 800 bin TL Yatırım Bütçesi, 367 milyon 500 bin TL Personel Giderleri, 35 milyon  TL Yedek Ödenek ve Diğer giderler için 43 milyon 670 bin  TL bütçe ayrılmıştır” ifadelerini kullandı.
2023 YILI PROGRAMI SÜRÜYOR
 2023 yılı çalışma programının devam ettiğini aktaran İGM Başkanı Nazlı, hava şartlarının durumuna göre çalışmaların süreceğini dile getirdi. İGM Başkanı Nazlı, 2023 yılı çalışma dönemini verimli bir şekilde geçirdiklerinin altını çizerek, kırsal alanlara her hizmetin götürüldüğünü kaydetti.          ÇETİN MERMERTAŞ