Yozgat İŞKUR İl Müdürlüğü ile Hatay Asi Künefe ve Gıda San. Tic. Ltd. Şti. firması arasında Şekerleme imal işçisi mesleğinde 20 kişilik istihdam garantili kurs programı düzenlenmesi hususunda sözleşme imzalandı.
İŞKUR İl Müdürlüğü ile Hatay Asi Künefe ve Gıda San. Tic. Ltd. Şti. arasında İşbaşı Eğitim Programı kapsamında yapılan sözleşme ile fabrikada 6 ay süreli kurs programı ve akabinde 18 aylık işbaşı eğitim programı düzenlenecek. Kurs ve işbaşı eğitim programını tamamlayarak meslek edinmeleri sağlanan kursiyerler istihdam edilecek.  Program süresince, kursiyerlerin iş kazası ve meslek hastalığına karşı sigortaları ile genel sağlık sigortası primleri de İŞKUR tarafından ödenecek.
Yozgat İŞKUR İl Müdürü Taner Yıldız,  Boğazlıyan’da faaliyet gösteren Hatay Asi Künefe ve Gıda San. Tic. Ltd. Şti. firması arasında imzalanan İşbaşı Eğitim Programı Sözleşmesi ile 20 kişinin Şekerleme imal işçisi mesleğinde istihdam edileceğini söyledi.  Yıldız, İşbaşı Eğitim Programı ile istihdam edilecek olan personeller 6 ay boyunca firma bünyesinde çalışarak hem meslek öğrenecek hem de bu süre içerisinde asgari ücret maaş alacaklarını aktardı.
İl Müdürü  Yıldız, İşbaşı eğitim programının imalat sektöründeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay uygulandığını belirterek,  istihdam taahhüdünü programdan faydalandıkları sürenin üç katı kadar süreyle gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti. 
İl Müdürü Yıldız, imalat sektöründe işbaşı eğitim programı ile 6 ay istihdam edilecek personelin işverenin de 18 ay kadar istihdamı ile toplamda en az 2 yıl işgücü piyasasına katkı sunacaklarını dile getirdi. 
İl Müdürü Yıldız,  “İstihdamın korunması ve artırılması, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesi, işsizliğin azaltılması ve özel politika gerektiren grupların iş gücü piyasasına kazandırılmasını amaçlıyoruz.  , İŞKUR olarak yeni istihdam sağlayacak projelere devam edeceğiz” dedi.
             HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi