Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Yozgat İl Kadın Politikaları Başkanı Seda Aydın getirildi. Deva Partisi İl Başkanı Mustafa Bulut, parti olarak kadınların aktif siyasette yer almaları arzu ettiklerini söyledi.
Ekonomik dar boğazdan ve politik sıkışmışlıktan kadınların aklı ve emeğiyle çıkabileceklerine değinen İl Başkanı Bulut, İl Kadın Politikaları Başkanı Seda Aydın’ın genel merkez tarafından görevlendirildiğini kaydetti.
DEVA Partisi’nde %35 cinsiyet kotası uygulandığını hatırlatan İl Başkanı Bulut,: “Biz kadınları ana kademelerin ‘yardımcı güçleri’ ya da seçimden seçime sahaya sürülecek ‘yedek kuvvetler’ olarak görmüyoruz. Yeni bir siyasi kültür için kadınlarla her kademede yan yana çalışıyoruz. Bu yüzden ‘kadınlar kolu’ kurmadık. Bütün parti organlarında yüksek cinsiyet kotaları koyduk” dedi.
DEVA Partisi Yozgat İl Kadın Politikaları Başkanı Seda Aydın, toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, kadının insan haklarını korumak ve başta ekonomi, toplumsal hayat ile siyaset olmak üzere hayatın her alanındaki varlığını güçlendirmek üzere bir politika yürüttüklerini ifade etti.
DEVA Partisi’nde görev almanın sorumluluğunun bilinciyle hareket edeceklerine değinen Aydın, toplumun her kesimindeki kadınlarla bir araya gelmeye gayret göstereceklerini aktardı.
Aydın, “Kadınlar üzerinden değil, kadınlar için politika yapıyoruz. Kadınların siyasete katılımını, siyasette kadın temsilini arttırmak için bir program gerçekleştireceğiz. Cinsiyete duyarlı bütçeleme yapacağız. Kadın ve kız çocuklarının yoksulluk, yoksunluk ve şiddet sarmalından çıkaracak çalışmalar gerçekleştireceğiz” dedi.
Aydın ayrıca parti olarak ortaya koydukları kadın politikaları vizyonu kapsamında çalışmalar yürüteceklerini dile getirdi.
Öte yandan Orhan Aydın ve Erdogan Çelikkaya,  Deva partisi il yönetimine katıldı.            REŞİT ÜNAL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi