Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kamuda tasarruf paketini yarın açıklayacak. Bakan Şimşek’in açıklayacağı pakette özellikle bina ve araç kiralamalarına kısıtlama getirilmesi ve yapımı başlamayan bazı projelerin iptal edilmesi bekleniyor.
Kamuda tasarruf ve tedbir paketinin detayları belli oldu. Buna göre zorunlu olmadıkça kamu kurum ve kuruluşları bina ve araç kiralamayacak.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası açıkladığı tasarruf tedbirlerinde detaylar belli olmaya başladı. Edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geniş kapsamlı bir çalışma yapıldı. Çalışma, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunuldu.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz tarafından yürütülen tedbirlerle birlikte 100 milyar lira tasarruf hedefleniyor. Tasarruf tedbirleriyle birlikte kamu kurumlarında giderler kalem kalem hesaplanacak, harcamalar en aza indirilecek. Zorunlu olmadıkça kamu kurum ve kuruluşları bina ve araç kiralamayacak. Kiralanan ek bina ve araçlar ihtiyaca göre belirlenecek. Yılın değişik zamanlarında farklı illerde düzenlenen tanıtım, eğitim gibi etkinliklere ara verilecek. Kırtasiye harcamaları azalacak, yazışmalar dijital ortamda yapılacak. Yüzde 65’i biten yatırımlar tamamlanacak, ancak yeni yatırımlara başlanmayacak.
Kamu kurumlarına bağlı konuk evleri ve sosyal tesislerde özel kontenjanlar sınırlandırılacak. Ayrıca toplum ve kamu yararına olan sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirilecek. Kamu binalarında enerji tasarrufu uygulanacak.
Tasarruf paketi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bugün açıklanacak.
Kamuda tasarrufa uymayanlara yaptırım geliyor
Öte yandan paket kapsamında kırtasiye giderleri, demirbaş harcamaları, enerji ve su giderleri ve hizmet içi eğitim gibi birçok kalemde yüzde 10’dan fazla kesintiye gidileceği öğrenildi. Yapılacak kesitiler ile birlikte bu yılın ikinci yarısında 100 milyar liradan fazla tasarruf edilmesi bekleniyor.
TASARRUFA UYMAYANLARA YAPTIRIM GELİYOR
Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre tasarruf kurallarına uymayan kamu görevlilerine yaptırırım geliyor. Kurallara uymayan yöneticilere disiplin soruşturması ya da görevi ihmal suçuna benzer bir soruşturmada yaptırım uygulanması bekleniyor.
Tasarruf kurallarına uymayan kamu yöneticilerine bir yaptırım uygulanması da söz konusu olacak. 
Bu yaptırımların idari nitelikte olacağı, kurallara uymayan kamu yöneticilerine disiplin soruşturması veya görevi ihmal suçuna benzer bir yaptırımın gündeme geleceği kaydediliyor.Açıklanacak yeni tasarruf ve verimlilik paketinin uygulanması konusunda iki ayrı yol izlenecek. Bazı tedbirler idari düzenlemelerle uygulamaya konulacak. Yasa değişikliği gerektiren adımlar konusunda ise TBMM devreye girecek. Bu kapsamda, ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeler hızla Meclis’e sevk edilecek.
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi